Bulanık risk analizi ile proje risk yönetimi modeli ve bir ana malzeme projesinde uygulanması
Project risk management model with fuzzy risk analysis and its application in a major end item project
- Tez No: 161396
- Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Gelişen teknoloji ve değişen ihtiyaçlara paralel olarak silahlı kuvvetlerin gereksinimi olan sistemlerin karmaşıklığı ve maliyeti artacaktır. Karmaşık ve yüksek maliyetli projelerde, başlangıçta belirlenemeyen ve tepki verilemeyen riskler hem projeleri hem de ilgili organizasyonları etkileyecektir. Proje yönetiminin bir parçası olan proje risk yönetimi, belirlenen risk alanlarına göre risklerin muhtemel etkilerini tespit ederek gerekli tedbirlerin alındığı bir süreçtir. Çalışmanın amacı, ana malzeme projeleri için, belirlenen risklerin proje hedeflerine etkilerini bulanık mantık ile analiz eden bir proje risk yönetimi modeli ortaya koymaktır. Bu maksatla, proje risk yönetimi ve bulanık mantık konuları açıklandıktan sonra, risk yönetimi planlaması, risk belirleme, bulanık risk analizi, riske tepki ile risk izleme ve kontrolü safhalarından oluşan bir proje risk yönetimi modeli geliştirilmiştir. Özellikle ana malzeme projelerinin yapısına göre geliştirilen model, halen yürütülmekte olan bir ana malzeme projesinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, diğer yöntemlerle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma neticesinde, tezle öne sürülen bulanık risk analizi sonuçlarının hem risk değerlerini hem de risk önceliklerini diğer yöntemlerle elde edilen sonuçlardan daha gerçekçi ifade ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of developments in technology and evolving requirements, systems acquired by armed forces will be more complex and expensive. In such complex and expensive projects, risks which cannot be identified and mitigated at early stages will affect both projects and organizations where these projects are carried out. Project risk management which is a part of project management is the process of taking necessary precautions with respect to the identified risk areas. The purpose of this thesis is to establish a project risk management model which analyzes the effect of identified risks utilizing fuzzy logic. This model is developed especially for major end item projects. After explaining project risk management and fuzzy logic, this thesis presents a project risk management model which consists of the following stages: risk management planning, risk identification, fuzzy risk analysis, risk response, risk monitoring and control. The model is then, applied to an ongoing major end item project. Result of this analysis is compared with the results of other risk analysis methods. After comparison, it is proved that the results of fuzzy risk analysis express risk values and risk priorities more realistic then other methods.