Savunma Harekâtında piyade takımının araziye yerleşimi
Develoyment of an infantry platoon in a deliberate defence on the terrain
- Tez No: 161394
- Danışmanlar: DR. TEYFİK AYTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Temel harekât çeşitlerinden biri olan savunma harekâtında bir piyade takımı daima mevzi savunması esaslarına göre savunur. Mevzi savunmasında ise en önemli problem takıma ait unsurların arazide hangi noktalara ne tür mevziler açacaklarının tespitidir. Her bir silah sisteminin çalışma prensibinden ve etki altına aldığı tehdidin özelliğinden kaynaklanan bir takım hassasiyetleri mevcuttur. Araziye konuşlanma sırasında tüm bu hassasiyetler göz önüne alınmalıdır. Tesis yeri seçimi problemlerinin çözümünde kullanılan modeller diğer birçok alana olduğu gibi bu tür askerî problemlere de başarı ile uygulanmıştır. Bu çalışmada mavi doktrini uygulayan bir dost birliğin (yaya piyade takımı), karşıt kuvvet doktrinini uygulayan bir düşman birliği (yaya, mekanize ve yaya+mekanize unsurlara sahip) karşısında öncelikle organik kuruluşunda mevcut silah sistemleri ile, müteakiben üst komutanlıktan (bölük) emrine verilen unsurlarla mevzi savunması esaslarına göre savunurken açacağı savunma mevzilerinin yerlerini saptayan matematiksel model maksimal kaplama problemi yapısından esinlenilerek oluşturulmuş, dost ve düşman birliklerinin değişik kombinasyonları için farklı senaryolar altında model çalıştırılmış ve elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In a defensive warfare, whatever major command acts, an infantry squad always performs a positional defense. The main question in a positional defense is to decide the type and the location of emplacements on the terrain. Every weapon system has unique specifications all of which must be taken into consideration while positioning them on the field. Models that were used for solving industrial facility location problems, have been successfully adapted to military ones. In this study, a mathematical model that has been derived from the maximal covering problem was built which finds the optimum position of emplacements of a sqaud that performs a positional defense with solely its subordinate elements or reinforced with supporting weapon attachments (antitank or/and antipersonnel) against an opposition force which has mounted or dismounted elements. Eight different scenarios have been designed and modeled to handle tactical situations that can possibly be encountered in a defence campaign between friendly and opposing forces. Weighted and unweighted versions of models were solved and outputs were analyzed. m