Jandarma Ordu Donatım Ana Tamir Fabrikası yenileme bölümünün modellenmesi ve simülasyonu
Modelling and simulation of the renovation unit of the Gendarmerie Ordnance Main Repair Depot
- Tez No: 161406
- Danışmanlar: DR. ALTAN ÖZKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Ülkemizin yüzölçümünün %91'inde emniyet, asayiş ve kamu düzeninin korunmasını sağlamaktan sorumlu olan Türkiye Cumhuriyeti Jandarması, bu görevleri büyük bir özveri ile yerine getirirken çok sayıda kara aracı da kullanmaktadır. Bu kara araçlarının motorlarının ve motor üstündeki komple parçalarının dört ve beşinci kademe bakımlarını ise Jandarma Ordu Donatım Ana Tamir Fabrikası bünyesindeki Yenileme Bölümü yapmaktadır. Bu çalışmada, Yenileme Bölümünde motor ve komple parçalara uygulanan dört/beşinci kademe bakım süreci, simülasyon yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, sisteme hizmet almak için gelen varlıkların, ek kaynak kullanılmadan, sistemi daha çabuk terk etmesi için alınması gereken tedbirler belirlenmiştir. Bununla birlikte kaynakların doluluk oranları da tespit edilerek atıl kalan kaynaklar belirlenmiştir. Simülasyon modeli, Arena 6.0 simülasyon paket programı kullanılarak kurulmuştur. Mevcut sistemin karakteristikleri ortaya konduktan sonra sistemin iyileştirilmesine dönük olarak beş alternatif senaryo geliştirilmiştir. Daha sonra, mevcut senaryo da dahil olmak üzere bütün senaryolar, önemli görülen on iki kriter açısından karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma süreci ise Listsel modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Mukayeselerin yapılması sonunda, göz önünde bulundurulan kriterler açısından dördüncü senaryonun başarı puanı diğerlerinden daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Gendarmerie, which is responsible for providing security and social order in 91% of total area of Turkey, uses vehicles while self- sacrificingly carrying out its duties. The fourth/fifth level maintenance of the engines and engine parts of these vehicles is fulfilled in the Renovaton Unit of Gendarmerie Ordnance Main Repair Depot. In this study, the fourth/fifth level maintenance procedure of the engines and their parts performed in the Renovation Unit was analyzed by means of simulation. As a result of these alnalyses, measures needed to be taken to make entities coming to this system to be served leave sooner without using any additional resource were determined. In addition, by determining utilization rates of the resources underused ones were revealed. The simulation model was built up using Arena 6.0 simulation software package. After the characteristics of the existing system had been revealed, five alternative system configurations were developed in order to improve the system performance. Then the five alternatives as well as the existing scenario were compared in terms of the twelve criteria considered the most important. The comparison process was carried out thorough Listsel model. As a result of the comparison process, in terms of the criteria taken into consideration, the fourth alternative scenario got the highest score of all.