Ankara'da bir bakım ve onarım fabrikasında çalışan işçilerin kişisel koruyuculara yönelik bilgi, tutum, davranışlarının belirlenmesi
Determination of workers aimed at their personel protective equipments knowledge, attitude and behaviour who are working in a maintenance and keep-up factory in Ankara
- Tez No: 171825
- Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
-43- 7. ÖZET Bu araştırma, Jandarma Genel Komutanlığı Ordu Donatım Ana Tamir ve Fabrika Komutanlığı'- nda çalışan işçilerin kişisel koruyuculara yönelik bilgi düzeylerini ve maruz kaldıkları risk faktörlerine karşı kişisel koruyucuları kullanma durumlarını saptamak amacı ile yapılan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmada, Kasım 2005 - Aralık 2005 tarihleri arasında fabrikanın yenileme, onarım - destek, motorlu araçlar onarım ve silahane birimlerinde doğrudan üretimde çalışan 95 işçi incelenmiştir. Araştırmada veri toplamak amacı ile incelenenlere, gözlem altında anket formu uygulanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi, tanımlayıcı istatistikler ( Yüzde (%) ve ortalama ) ve önemlilikleri için Chi - square test analizleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 38 + 5,7 olup, öğrenim durumlarının endüstri meslek lisesi düzeyinde yoğunlaştığı görülmektedir, incelenenlerin, halen çalışmakta oldukları birimlere göre çalışma süreleri ortalaması ise 11+ 7,04 yıldır. incelenenlerin %81,1' i gürültüye maruz kaldığını, %63,2' si sağlıklarını tehdit eden risk faktörlerini yılların bilgi ve deneyimlerinden öğrendiğini ve % 43,2' si kişisel koruyuculara yönelik düzenli eğitim verildiğini belirtmiştir. Araştırmaya katılanların %68,4' ünün kişisel koruyucu tanımını doğru ve kısmen doğru cevaplandırdığı, %94,7' sinin kişisel koruyucu kullanımını gerekli olduğuna inandığı ve %78,9' unun kişisel koruyucuları kullandığı tespit edilmiştir.-44- incelenenlerin, yaşları arttıkça kişisel koruyucu kullanma oranlarının arttığı ile öğrenim seviyesi ve işe başlamadan önce eğitim alma oranı arttıkça, kişisel koruyucuları tanımlayabilirle oranının arttığı tespit edilmiştir. Bu durumlar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur ( p< 0, 05 ). Araştırma sonucu elde edilen veriler doğrultusunda, işçilerin kişisel koruyuculara yönelik bilgi, tutum ve davranışlarını geliştirmek amacıyla etkin olabileceği düşünülen düzenli eğitim planlanmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
-45- 8. SUMMARY This research is a definitive work done on workers in Gendarmerie Headquarters Ordinance Main Repair and Factory Command, in purpose of detecting both the abilities of using personal protective equipments against the risk factors that they are exposed to and their knowledge levels on these personal protective equipments. In this research, 95 workers working in the factory renewal, reparation - support, motor vehicle reparation and arsenal units are examined between November 2005 and December 2005. During this research, the ones that are examined for data collection are conducted a survey under observation. The evaluation of the collected data was held using definitive statistic ( percent (%) and mean ) and Chi-square test analysis. The average age of attendees is 38 + 5,7 and their level of education becomes frequent at the level of industrial college. Depending on their units, mean of the total work time of these workers is 1 1 + 7,04 years. Workers stated that 81,1% of them were exposed to noise, 63,2 % of them identified the risk factors threatening their health with their experiences and knowledge built in years and 43,2 % of them are informed about personal protective equipments. It is determined that 68,4 % of the attendees answered the definition of the personal protector partially or fully correctly, 94,7 % of them believe that is a necessity to use personal protective equipments and 78,9 % of them use personal equipments.-46- It is determined that 68,4 % of the attendees answered the definition of the personal protective equipments and higher the level of education and pre-education before starting to work higher the ability to identify the personal protective equipments. These conditions are found statistically remarkable ( p< 0,05 ). In parallel to the results obtained out of research, in order to improve the personal protective equipment oriented knowledge, attitude and behaviors of the workers; some systematic education planning oriented suggestions are stated.