Dost ve düşman kuvvetleri ayırt edebilen akıllı mayın sistemi(DODAMAS)
Smart mine system which differentiates between friendly and hostile forces
- Tez No: 161405
- Danışmanlar: DR. LEVENT YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Dünyanın birçok bölgesinde meydana gelen gelişmelere paralel olarak, çok yaygın bir şekilde kullanıla gelen anti-personel kara mayınlarında, klasik mayınlardan“akıllı”mayınlara doğru hızlı bir geçiş süreci yaşanmaktadır. Akıllı mayınlar, dost kuvvet ve sivil zayiatını engelleyecek veya azaltacak donanıma sahip yeni nesil mayınlar olarak bilinmektedirler. Akıllı mayınlar da kendi içinde farklı türlere ayrılmaktadır. Literatürde“akıllı”mayın ifadesi daha çok, belirli bir süre sonunda kendini imha eden veya etkisiz hale getiren mayınlar için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra hareket, ses ve ısıya duyarlı ve hedefin üzerine doğru kendini ateşleyebilen türler de mevcuttur. Burada ele alınan“akıllı”mayın kavramı ise, alışılmış olandan farklı olarak, doğrudan doğruya dost-düşman ayrımı yapabilme yeteneği üzerine kurulmuştur. Böylece dost kuvvetlerin harekât alanında manevra kabiliyeti artırılarak düşman unsurlara azami ölçüde zarar verilebilecektir. Sistem, mikro-denetleyici tabanlı bir yapıya sahip olup, otuz iki bit uzunluğunda bir şifre dizisinin uzaktan kumanda konsolu vasıtasıyla girilmesi ve ardından kontrol edilerek bir sonuç üretilmesi (dost yada düşman) esasına dayanmaktadır. Mikro-denetleyici olarak, otuz üç adet giriş-çıkış bacağı bulunan PIC16F877 entegresi kullanılmış ve bu bacaklardan bir tanesi çıkış, geriye kalanlar da giriş sinyali için tahsis edilmiştir. Sistem, model olarak M14 anti-personel eğitim mayınlarına uygulanmış, minyatür bir mayın tarlası platformu üzerinde gerçekleştirilmiş ve patlama yerine eş-zamanlı ses efekti üreteci kullanılmıştır. Sistemin bu haliyle M14 anti-personel mayınlarında sorunsuzca kullanılabileceği değerlendirilmekte olup, küçük modifikasyonlarla farklı tipteki anti-personel mayınlar üzerinde uygulanması da mümkün olabilecektir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the recent developments all around the world, a rapid transition is being realized among the very commonly used anti-personnel landmines, from the classical mines towards the so called“smart”mines. The smart mines are known to be the mines that have the necessary mechanism to prevent or at least to decrease the friendly forces and civilian casualties. Smart mines have also different types. In literature, the phrase“smart”mine is used usually for the mines that can deactivate or destruct themselves within a certain preset time. There are also some other types having motion, acoustic and thermal sensors on them, sometimes with the ability to fire themselves towards the target. The“smart”mine concept in here is something other than the common, with the ability to differentiate between friendly and hostile forces. Having this property on an anti-personnel landmine increases the operation capability of the friendly forces while causing much more damage to the hostile forces. The system is a micro-controller based one, in which a thirty-two-bit code word is entered via a remote control panel and after a validity check a decision (friend or enemy) is produced. PIC16F877 chip is used as the micro controller which has a total of thirty-three input-output pins and only one pin is reserved as the output leaving all the others as input. The system is applied on the M14 anti-personnel landmines as a prototype, realized on a miniature mine field platform and a sound generator is used instead of real explosion. The system is considered to be both applicable to the M14 landmines with the existing status, and also to other types of landmines with minor modifications. VIII