İstanbul ili Kağıthane ilçesinde çalışan ilköğretim okulu müdürlerinin görev tanımı kapsamında yer alan görevlere ayırdıkları zamanın belirlenmesi
- Tez No: 161455
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırma ilköğretim okulu müdürlerinin görev tanımı kapsamında yer alan görevlere ayırdıkları zamanın belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma genel tarama modeli esas alınarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili, Kağıthane ilçesi'ne ait 47 resmi ilköğretim okulunun müdürleri oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tamamına ulaşıldığından tamsayım yapılmış olup örneklem alınmamıştır. Araştırmada ilköğretim okulu müdürlerinin görevlerini gerçekleştirirken yönetim işlerinden her birine ne kadar zaman ayırdıkları, ayrılan bu zamanın onların ders yüklerine ve kıdemlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği, zamanlarım etkili kullanmalarım engelleyen faktörlerden ne derece etkilendikleri gibi alt problemler için Aksoy (1993) tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesi için yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi, tukey HSD testi testi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanı sonucunda, ilköğretim okulu müdürlerinin günlük ortalama 9,5 saat çalıştıkları belirlenmiştir. Ayrıca yönetim işlerinden en çok personel ve öğrenci işlerine, en az ise yazı ve diğer işlere zaman ayrıldığı belirlenmiştir. İlköğretim okulu müdürlerinin görevlerini yerine getirirken yönetim işlerine ayırdıkları zaman, onların ders yükleri ve kıdemlerine göre.05 düzeyinde anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. İlköğretim okulu müdürleri zamanlarım etkili kullanmayı birinci derecede engelleyen etmenler olarak; toplantıların gereksiz yere uzaması, memur olmayışı ve yetenekli eleman yokluğunu belirtmişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre, uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was carried out to determine so that it points at how the primary school directors spare time for their duties accarding the sphere of duty-definition The research was carried out according to the general scanning model. The Istanbul, 47 primary school directors are working for 47 public primary school in the administrative district, Kağıthane be came the centre of this research in this research. It reached to uniserve completely for this reason the whole population was included and waz not selected a sample. In this research, it pointed that when primary school directors fulfil for their duties how many time they spare for each administrative work and there are were or not differences than class loads and seniority how they are influenced from the abstractive foctors which are hindening their using time effective. So for sub-dimension problems there are used a questionneer which is developed by Aksoy (1993). In order to analyses the data, the techniques such as percentage, frequency, aritmetic mean, Standard devration, one way anova analysis, and Tukey HSD test were made use of. As the result of this research. It determined that the primary school directors Works 9,5 hour in a day. In addition to it determined that they spare most of their time for personel work and students work. They spare least of their time for clerical work and others. It determined that sparing time when primary school directors fulfil their duties for administrative work. There are the level of 0.5 meaningful differences than class loads and seniority. The primary school directors pointed that the structive foctors, hindering their using time effective were the following, meetings take along time unnecessary, lack of offical and capable employee. According to the results of this research, different suggestions were presented to practicers and researches. IV