Jandarmanın önleyici ve adli kolluk görev etkinliğinin bilgisayar ve teknolojik gelişmeler kullanılarak artırılması
Increasing gendarmerie's precautionary and legal mission efficiency as using computer technologies
- Tez No: 161488
- Danışmanlar: DR. ALİ KARAGÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Suçla mücadele çalışmalarında, bilgisayarlar: ve son teknolojik gelişmeleri kullanan ülkelerin emniyet birimleri, potansiyel olarak suç işlenme riskinin yüksek olduğu yerlerde, suçların işlenmesinden önce etkin güvenlik önlemleri alarak, suç işlenmesine karşı yüksek oranda bir caydırıcılık sağlamaktadırlar. Bunların başarısız olduğu durumlarda, yani suçun işlenmesinden sonraki safhada ise, suçlara ait bilgi ve delilleri hızlı ve sistematik bir şekilde bir araya getirerek, suçluların yakalanmasını ve işlenen suçların mahkemelerce kabul görecek bir delil göstermeyle aydınlatılmasını sağlamaktadırlar. Ülkemizde ise, emniyet birimlerinin genel olarak teknolojiye yatırım yapmaya başlamalarına ve bu teknolojinin etkin olarak kullanılmaya başlanmasına ancak, 19901ı yılların başlarından sonra, Ceza Muhakemeleri Usul Kanunundaki değişikliğin kabul edilmesi, suçluların daha karmaşık ve etkin suç işleme metotları kullanarak suç işlemeye başlamaları ve işlenen suçların aydınlatılamama oranlarının her yıl katlanarak artması üzerine başlanabilmiştir. Bu alandaki çalışmalarda ülkemiz henüz emekleme düzeyindedir. Bu çalışmada, suç çeşitlerine ve bu suçların işlendikleri yerlere göre, bilgisayar ve teknolojik cihazların, önleyici ve adli kolluk faaliyetlerindeki muhtemel kullanım alan ve şekilleri ortaya konacak ve görev etkinliğine muhtemel etkileri incelenerek değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The law enforcement agencies of developed countries which using the latest technological and computer developments, are taking effective security measures at the environments which have potentionally prone to crime and because of that, they are usually high rates of deterrance against the criminals. When they failed to deterrance of crimes and a crime or crime series occured, they catch the the criminals and close the cases as defragmented the information and the clues about the crime using a quick and methodogical way. They deliver legal clues of the crimes to the courts which will be accepted as legal ones by the judges as efficiently used these technologies and methods as well. The law enforcement agencies began to focus on the technology and its effective using after the 1990s, when an amendment had been made at CMUK's contents, the criminals began to commited the crimes using more complex and effective methods than previous years and the unclosed cases multiplied for ever passing years. The researchs and the applications in that field still aren't being knowing and using very well by many of law enforcement personnel. In this research, the probable using fields and methods of the technological devices and their probable affects to the mission efficiency analyzed, put into a perspective and created a workable model. iii