Karşılaştırmalı afet yönetimi Türk ve Fransız jandarması örneği
Comparative disaster management example of Turkish and French gendarmerie
  1. Tez No: 859028
  2. Yazar: ASLAN MEHMET ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AVANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Son yıllarda afetlerin meydana gelme sıklıkları ve sebep olduğu kayıplar dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de paralel olarak artış trendindedir. İnsan ve çevre üzerinde büyük yıkıcı etkileri olan afetlerin bedeli de oldukça yüksek seviyede gerçekleşmektedir. Dolayısıyla her ülke kendi afet risklerini göz önünde bulundurarak güçlü bir afet yönetim sistemi oluşturmayı hedeflemektedir. Afetlerin sebep olduğu sosyal ve ekonomik kayıpların önlenmesi ancak toplumsal düzeyde bütün kesimlerden paydaşların sürece katılımı ve proaktif önleyici tedbirlerin hayata geçirilmesi ile sağlanabilir. Bu bağlamda Türkiye'de 2009 yılında kurulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) afet yönetiminin bütün aşamalarında eşgüdüm sağlayarak bütünleşik bir afet yönetim sistemini uygulamaya almıştır. Bu yaklaşımda afet öncesi ve sonrası dönem için farklı bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar, STK, özel sektör ve gönüllüler arasında etkin bir koordinasyon sağlanarak etkin bir işbirliği ile afetlere karşı güçlü bir savunma gerçekleştirilmektedir. Böyle bir yaklaşımla farklı sektörün kapasitesinden yararlanılarak afetlere karşı yeni stratejiler ve yöntemler geliştirilebilmektedir. Türkiye'de afet yönetiminde milat olarak kabul ettiğimiz 1999 depreminden sonra Jandarma teşkilatı, bu alanda önemli çalışmalar yaparak afetlere müdahalede birçok farklı alanda katkı sağlamış, bütünleşik afet yönetiminde önemli bir aktör konumuna gelmiştir. Çalışmada, Türk ve Fransız Jandarmasının kuruluş amaçları teşkilat yapıları ve tarihsel süreçte yaşanan değişimleri incelenmiş, afet yönetimindeki rol ve sorumluluklarının gelişim süreci analiz edilmiştir. Her iki ülke jandarmasının afet yönetim sürecindeki rol ve sorumlulukları özellikle son yıllarda yaşanan afet olayları üzerinden incelenerek uygulamadaki görev sınırları, benzerlikleri iyi uygulamaları araştırılmıştır. Sonuç olarak her iki ülkenin hem afet yönetim sistemleri hem de jandarmanın bu sistemdeki rolü, sorumlulukları ve gelişim alanları karşılaştırılarak afet yönetimine katkı sağlamak amacıyla stratejik öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the frequency of disasters and the losses they cause have been on an increasing trend in our country as well as around the world. The cost of disasters, which have major devastating effects on people and the environment, is also quite high. Therefore, each country aims to create a strong disaster management system by taking its own disaster risks into consideration. Preventing social and economic losses caused by disasters can only be achieved through the participation of stakeholders from all segments of society and the implementation of proactive preventive measures. In this context, the Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD), established in 2009 in Turkey, has implemented an integrated disaster management system by ensuring coordination at all stages of disaster management. In this approach, a strong defense against disasters is achieved through effective cooperation by ensuring effective coordination between different ministries, institutions and organizations, NGOs, private sector and volunteers for the pre- and post-disaster period. With such an approach, new strategies and methods can be developed against disasters by utilizing the capacities of different sectors. After the 1999 earthquake, which we consider as a milestone in disaster management in Turkey, the Gendarmerie organization made a significant contribution to disaster response and became an important actor in integrated disaster management. In the study, the establishment purposes of the Turkish and French Gendarmerie, their organizational structures and the changes in the historical process were examined, and the development process of their roles and responsibilities in disaster management was analyzed. The roles and responsibilities of the gendarmerie of both countries in the disaster management process were examined, especially through the disaster events experienced in recent years, and their duties, similarities and good practices in practice were investigated. As a result, strategic suggestions are presented in order to contribute to disaster management by comparing the disaster management systems of both countries and the role, responsibilities and development areas of the gendarmerie in this system.