Kolluğun adli görevleri
Judicial functions of police
- Tez No: 100130
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET Günümüzde insan hak ve hürriyetlerinin yaşama geçirildiği ve güvence altına alındığı devlet biçimi“Demokratik Hukuk Devleti”dir. Hukuk devleti insan haklarının gerçekleştirilmesi, adaletin ve güvenliğin sağlanması temelleri üzerine kuruludur. Demokratik rejim hukuk devletinin gerçekleştirilmesi için ön şarttır. Demokratik düzen ise kamu düzeninin korunması, güvenliğin ve esenliğin sağlanması ile muhafaza edilebilir. Zaten devletin temel görevlerinden biri belki de en önemlisi kamu düzenini sağlamaktır. Kamu düzenini sağlama görevi ise genel olarak devletin kolluk gücü ile yürütülmektedir. Emniyet ve asayiş ile kamu düzenini koruyan, toplumsal düzeni sağlayan, bozulduğunda düzelten, suç işlenmesini önleyen, kanunların ve diğer düzenleyici işlemlerin verdiği görevleri yapan, suç işlendikten sonra failleri ele geçirmek görev ve yetkilerine sahip olan görevlilere kolluk, bu görevi yerine getiren kuruluşa da kolluk teşkilatı adı verilir. Bugün, yurdumuzda, gerek önleyici, gerekse adli kolluk hizmetlerini yürütecek devlet gücü genel kolluk olarak da adlandırılan polis ve jandarmadır. Genel kolluk olan polis ve jandarmanın görevleri; Polis Vazife ve Selahiyet Kanununun 1 ve 2 inci maddeleri ile Jandarma Teşkilat Görev ve Yetkileri Kanununun 7 inci maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddelere göre, kolluğun genel emniyetle ilgili görevleri idari ve adli olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar; kanunlara, tüzüklere, yönetmeliklere, hükümet emirlerine ve kamu düzenine uygun olmayan hareketleri işlenmesinden önce, kanun hükümleri dairesinde önlemek (idari görevler) ve işlenmiş olan bir suç hakkında Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ile diğer kanunlarda yazılı görevleri yapmaktır (adli görevler). Genel kolluk olan polis ve jandarma idari görevlerini idari kolluk sıfatıyla, adli görevlerini de adli kolluk sıfatıyla yapmaktadır. Gerçekten bugün idari ve adli 254kolluk arasında örgüt ve personel olarak hiçbir fark yoktur. Ancak idari ve adli kolluğu işbölümü yönünden kuramsal olarak ayırmak ve belirlemek söz konusudur. Suç işlenmesinden sonra suçlunun tespiti ve yakalanması için kolluğun yaptığıT faaliyetler adli görevler olarak adlandırılır. Suçla ilgili bilgilerin suçlan kovuşturacak olan yetkili kolluk makamlarına ulaşmasından sonra, kolluk ' makamlarının kovuşturma amacıyla gerekli işlemlere başlamasına suça el koyma adı verilir. Suça karşı kolluğun görevlerini CMUK'un 156 ncı maddesi düzenlemiştir. Kolluk makam ve memurları, suçlan araştırmak; suçun haber alınmasından veya öğrenilmesinden sonra ise suçu aydınlatmak için gereken bütün acele önlemleri almakla yükümlü kılınmıştır. Suç haberini alan veya suça müdahale eden kolluğun durumu derhal C. Savcısına bildirerek C. Savcısının emrini ve talimatım alarak gerekli yasal işlemleri yapması gerekir. 255
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, the type of state where the human rights and freedoms are being implemented and taken under guarantee, is“Democratic Law State”. The law state is based on the realization of human rights, providing justice and security. The democratic system of government is a prerequisite for the realization of law state. As about for the democratic order, it may be secured with protection of the public order, insuring the security and good health. Essentially, one of the basic and most important functions of a state is to secure the public order. As about the duty for securing the order, it is generally being enforced by the police force of the sate. Officials who are given the duties and authorities to protect the security and public peace as well as public order, secure the public order and correct it when it is disturbed, prevent commitment of offenses, perform the duties required by laws and other regulating actions, and catch offenders after commitment of an offense, are called police, and the organization which implements these functions is called police organization. Nowadays, the state force which will enforce both the protective and judicial police service in our country, is the police and gendarmery as the general police force. The functions of the police and gendarmery which is the general police force; has been provided in Articles 1 and 2 of the law for the Functions and Authorities of the Police as well as Article 7 of the Law for the Organization, Functions and Authorities of Gendarmery. According to these articles, the functions of the police related with general security, are divided into two, being administrative and judicial. These consist of preventing under the provisions of law, the acts which are not in conformity with laws, regulations, rules, government orders and public order, before they are committed (administrative functions), and performing other functions contained in the Code of Criminal Procedure regarding an offense committed (judicial functions). 256Police and gendarmery which are the general police force, perform their administrative functions in the capacity of administrative police and judicial functions jn the capacity of judicial police. As a matters of fact, presently, there is no difference whatsoever between the administrative and judicial police from the standpoint of organization and personnel, However, there should be difference between the administrative and Judicial police from the standpoint of mission and establishment. The activities performed by police for establishing and catching the offender after the offense is committed, are named as judicial functions. Following coming to the authorized police authorities which will investigate the offenses, of the information related with the offense, starting the required actions by the police authorities for the purpose of investigation, is called laying hands on the offense. The functions of the police against offense, have been regulated by Article 156 of the Code of Criminal Procedure. The police authorities and officials have been charged with investigating the offense; and as about after an offense is learned or heard, taking all required urgent precautions for clarifying the offense. A police force which receive information about an offense or intervenes in an offense, must inform immediately the Public Prosecutor and take necessary legal actions by obtaining the order and instructions of the Public Prosecutor. 1 257