Bilişim suçları ile mücadelede jandarmanın kovuşturma safhalarında suçu delillendirmesi
Evidencing of gendarmerie combatting with information technologies crimes at prosecution phase
- Tez No: 161494
- Danışmanlar: DR. ALİ KARAGÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Bilişim teknolojileri, mevcut kaynakların kullanımını optimize eden bilgiyi hızlı ve doğru paylaşımını sağlayan ve günlük yaşantımızı kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Bu kabiliyeti ile kaynakların kullanımını optimize ederken aynı zamanda hayat kalitesini de arttırmaktadır. Yakın gelecekte; endüstri, ekonomi, kamu ve diğer tüm alanlarda bilişimin kullanılması vazgeçilmez olacaktır. Böylece bilişim teknolojileri hayatımızın yegâne bileşenlerinden biri olacaktır. Bu gelişmeler, beraberinde bilişim suçlarının çehresini de sürekli değiştirmektedir. Artık bilişim alanında terör, cinayet ve tecavüz gibi her türlü suç türüne rastlamak mümkündür. Ancak bir virüs gibi hızla büyüyen bu suç ağına yönelik ülkemizde yapılan çalışma sayısı çok kısıtlıdır. Halen ülkemizde sayıları yok denecek kadar az bilişim suçları uzmanı ve suça el koyacak kolluk personeli bulunmaktadır. Bilişim alanının yeni bir saha olması, kolluk personelinin bu alana yönelik işlevsel ve uyumsal olarak bazı değişikliklere gitmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Herhangi bir bilişim suçu işlendiğinde, soruşturma elemanının yeni suç metotlarını, farklı araştırma tekniklerini ve kolluk için yeni yaklaşımları edinerek suçla mücadele etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde eğitim almamış kolluk personeli veya araştırmacılar bilişim suçları olaylarında kazara önemli delillerin zarar görmesine, sanığın yakalanması için yapılan tüm emeklerin boşa çıkmasına veya soruşturma için el konulan delillerin kanunsuz veya yetki dışı elde edilmesine neden olabilmektedir. Soruşturma esnasındaki kazara veya kasti herhangi bir hasar şüphelinin serbest bırakılmasına ve adaletin zedelenmesine neden olabilir. Maddi gerçeğin ortaya konmasında en önemli öğe delildir. Suç çeşidi ve türü ne olursa olsun mahkemedeki konumu ve niteliği delile dayanır. Bu çalışmada, genel olarak suçun öğrenilmesinden hüküm verilmesine kadar süreçte delilendirmedeki tüm aşamalar ve bilişime has özellikler, bilişimin uluslararası konumu, örnek bir uygulamanın nasıl yapılması gerektiği ve kolluğun bilişim suçlarını delillendirmesinde yapısal olarak yapması gerekenler üzerine odaklanmıştır. Bu çalışma daha çok suçla mücadele edenyasal, teknik ve delillendirmeye yönelik çalışmaları olan kolluk kuvvetleri, adli bilişimciler ve yargılama makamları yardımcı olacak niteliktedir. Etkili kolluk olabilmek için suçla ilgili aktiviteleri ortaya koyabilen, uygun delillerin toplanmasın! sağlayan, araştırma ve soruşturmaları esnasında mağdur ve tanıklar kadar sanığın haklarını da koruyabilen bir yapıda olması gerekir. İnsan haklarına saygılı bir hukuk devleti olmanın temelinde, delilden sanığa gitme yöntemi olmazsa olmaz prensiplerdendir. Genel kolluk kuvveti olan jandarmanın bilişim suçları alanında etkili olabilmesi için yeni bölümler açılmalı, kriminal laboratuarlar kurulmalı ve hala mevcut birimlerinde de yeniden yapılandırma planlarında bilişim suçları ile ilgili kısımlar oluşturmalıdır. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Information technologies wiil share information optimize our use of resources and provide convenience in our everyday lives. These capabilities should enable us to preserve critical resources and at the same time enhance our quality of life. In near future, industry, economy, government or other competent will be impacted entirely in similar ways. Thus, information technologies will also support critical components of our lives. In addition, information technologies are continually changing face of crimes. Information technologies devices can contain evidence related to any crime, including terror, homicide or rape. But in our country, the works about the information technologies is too limited to examine. Presently, it is no longer sufficient to have few experts and seized digital evidence by law enforcement officer familiar with evidence stored on. It is in the new arena that law enforcement wiil need to adapt and to operate. When any Information Technologies crimes will be committed, investigators wiil need to gain an understanding of new criminals' methods, different investigative techniques and some new approach to law enforcement. Contrary, the untrained law enforcement officers and investigators may accidentally destroy valuable evidence or fail to discover critical clues of unlawful or unauthorized activity during an investigation into incidents of the information technologies crime. During investigation, any damage caused whether accidental or not, may lead to dismissal of charges against suspects. Lack of education curtails too many efforts to apprehend offender. At enlightening all crimes what kind of crimes is committed, evidence is very critical component to reveal the physical truth. The research focuses on how to storage the digital evidence and keep the admissibility and weight of the digital evidence at the same time. The research was written for law enforcement officer, attorneys and forensic scientists who are making efforts to become more familiar with the technical, legal and evidentiary of investigating information technology crime. ivBecause of effective law enforcement, detecting criminal activity, gathering evidence, conducting an investigation and protecting victims, bystanders and suspects alike. In crime investigation, Turkish law enforcement officer gendarme and police want to challenge with crimes from evidence to offender. To be success, as part of general law enforcement, gendarme should establish new department about IT Crimes, criminal laboratories and reorganize their system with IT crimes arena.