İç güvenlik birliklerinde görev yapan jandarma personelinin mesleki motivasyon düzeylerinin incelenmesi (Ankara ili örneği)
The investigation of occupational motivation levels of gendermerie personnel who work in internal security units (sample of Ankara city)
- Tez No: 161493
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET GİZLİLİK İÇERDİĞİMDEN KONMAMIŞTIR Araştırmada bağımsız değişkenlere ilişkin bilgileri içeren ve 11 sorudan oluşan kişisel bilgi formu ile personelin tükenmişlik düzeylerini ölçmek için Maslach tarafından geliştirilen ve Çam tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Maslach Tükenmişlik ölçeği kullanılmıştır. Maslach Tükenmişlik Ölçeği 22 sorudan oluşmaktadır. Bu ölçek duygusal tükenme (9 madde), duyarsızlaşma (5 madde) ve kişisel başarı hissinde Düşme (8) olmak üzere üç alt ölçekten oluşmaktadır. Araştırmada Cronbach Alfa (a) yöntemine göre yapılan güvenirlik çalışması sonucunda duygusal tükenme alt ölçeğinden 14 ncü soru ve kişisel başarı hissinde düşme ait ölçeğinden ise 4 ncü soru çıkartılmıştır ve analizler buna göre yapılmıştır. Verilerin analizi yapılırken; araştırmaya katılanların demografik özelliklerine ait verilerin değerlendirilmesinde betimleyici istatistiksel yöntemler (frekans ve yüzdelikler) kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin tükenmişlik düzeylerinde fark yaratıp yaratmadığını ortaya koymak için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Hangi gruplar arasında fark çıktığını bulmak için de t-testi ve Mann-Whitney testi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. GİZLİLİK İÇERDİĞİMDEN KONMAMIŞTIR Araştırma bulguları daha önce yapılan çalışmaların sonuçlarıyla birlikte tartışılıp yorumlanmış ve elde edilen bulgulara dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a personal information form for demographic characteristics and the Maslach Burnout Inventory, which had been translated by Olcay Çam have been used. The Maslach Burnout Inventory consists of 22 questions and three subscales. These subscales are Emotional Exhaustion (9 questions), Depersonalization (5 questions) and Personal Accomplishment (8 questions). In this study, 14th question of Emotional Exhaustion subscale and 4th question of Depersonalization subscale were removed since the result of Cronbach's Alpha (a) reliability analysis was significantly low. Descriptive statistics (frequencies and percentiles) have been used for the evaluation of demographic variables. One way analysis of variance (ANOVA) and Kruskai- Wallis tests have been used to compare the means. For post hoc tests, t- tesis and Mann-Whitney have been used. The significant level of the study was 0,05. The results have been discussed in accordance with the findings and findings of similar studies and some recommendations have been made for practitioners and for research purposes. iii