TSK'nın insansız hava aracı ihtiyacının analiz edilmesi
TAF unmanned aerial vehicle requirement analysis
- Tez No: 161502
- Danışmanlar: DR. ALTAN ÖZKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İnsansız Hava Araçları günümüz muharebe sahasının en etkili haber toplama vasıtalarından bir tanesidir. Mevcut görüntüleme sistemlerini, haberleşme cihazlarını ve uydu iletişimini kullanarak muharebe sahasının eş zamanlı veya eş zamana yakın resmini komutana ulaştırabilmektedir. Çok kısa pistlerden, savaş gemilerinden, dikey olarak bulunduğu yerden kalkabilme imkan kabiliyeti ile muharebenin her anında oluşabilecek ihtiyaçları karşılayabilmektedir. Ancak bu sistemlerin maliyeti çok yüksektir. Dolayısıyla maliyetleri itibariyle ihtiyaç miktarını belirlemek kolay değildir. Burada ortaya konan çalışmadan amaç, insansız Hava Aracı ihtiyacının belirlenmesi için bir yöntem belirlemek ve uygulamaktır. Çalışmada küme ve maksimum kaplama modeli yaklaşımları beraber kullanılmıştır. Burada Elektro-optik (EO) ve Kızıl ötesi (İR) sensörlerin tespit olasılık değerleri, küme ve maksimum kaplama modelinin girdisini oluşturmuştur. Modeller yardımıyla araçların dolaşacağı noktalar belirlenmiş ve bu noktalar arası mesafeler çoklu seyyar satıcı modeline uygun olarak çözülmüştür. Maksimum ve küme kaplama modelleri LINGO programında çözülmüş, elde edilen aday noktalar arası mesafe ise huristik algoritmalar yardımıyla bulunmuştur. Elde edilen rotaların mesafe değerleri araç sayısı arttırılarak aracın havada kalma süresi ve hız değeri ile karşılaştırılmış ve kaç aracın bu noktaları dolaşması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unmanned Aerial Vehicles (UAV) are one of the most effective information gathering vehicles of the operation field. They can transmit the simultaneous or nearly-simultaneous picture of the operation field to the commander by making use of existing visualization systems, communication tools and satellite communication. They can meet all kind of possible needs that can occur during the operation with the ability to take off vertically, in very short tracks, and from warships. However, the cost of these systems is relatively high. Thus, it is not easy to determine the exact quantity of the need in terms of the cost. The purpose of this study is to suggest a method to determine the need for Unmanned Aerial Vehicles (UAV). In the study, set and maximal covering models were used. Here, the determination possibility range of the electro-optical and infrared sensors constituted the data of set and maximal covering models. By the help of the models, the possible points that the vehicles are to fly over are determined and the distances between the points are solved in accordance with the multi-salesman model. Set and maximal covering models are solved in LINGO, the distance between the probable points is found out by the help of heuristic algorithms. The distance values of the attained courses are compared with the flying time and speed values of the vehicles by increasing their numbers, and the number of necessary vehicles to fly over the points is determined. Ill