Dil öğrenme stratejileri ve kullanım derecelerinin kimi etmenler bakımından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 161519
  2. Yazar: MUSA TUFAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZ öğrenme stratejileri dil öğrenimiye ilgili araştırmaların ana konularından birisi haline gelmiştir. Araştırmacılar, öğrenme stratejilerini keşfetmenin daha iyi bir eğitim ve öğretim sağlayacağı konusunda birleşmişlerdir. Bu hem öğrenicinin kendini tanıyarak kendisine uygun şekilde çalışabilmesini hem de öğretenin karşısındakine daha fazla yardımcı olabilmesini sağlayacaktır. Uygun öğrenme stratejilerini kullanabilen öğreniciler hem daha iyi öğrenebilecek hem de kendi kendine çalışabilecektir. Bu araştırmanın amacı ise Anadolu Lisesi öğrencilerinden seçilen bir grubun dil öğrenme stratejilerini bulmaktır. Araştırmanın verileri Tuzla Behiye-Dr.Nehviz Işıl Anadolu Lisesinde öğrenim görmekte olan 146 öğrenciden derlenmiştir. Oxford'un 50 sorudan oluşan Dil Öğrenme Stratejileri Döküm Sormacası (Oxford's Strategy Inventory for Language Learning (SILL) (1989a)) bu araştırmaya temel olmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen ve 8 sorudan oluşan bir artalan sormacası da Oxford'un sormacasıyla birlikte uygulanmışta-. Verileri değerlendirmede ise SPSS ( Statistical Package for the Social Sciences ) veri değerlendirme programı sürüm 10 kullanılmıştır. Bu çalışmanın önermeleri şöyle özetlenebilir: Bu alanda dil öğrenme stratejileri kullanımını etkileyen diğer değişkenleri de içeren daha fazla çalışmalar yapılarak iyi bir izlence hazırlanmalı öğrencilerin dil öğrenme stratejilerinin geliştirilmesi sağlanmalıdır. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Learner strategies has become a major focus of foreign language learning research. Many researchers have agreed with the idea that exploring learner strategies may lead to a better teaching and learning which would help learners to discover themselves and study according to their needs, and teachers to recognize the needs of a learner. The learner with the capacity of using appropriate learner strategies may learn better and autonomously. The purpose of this study was to investigate the use of language learning strategies used by a group of high school students. The data of the research was provided by 146 Anatolian high school students from Istanbul. Oxford's Strategy Inventory for Language Learning (SILL) consisting of 50 questions was the primary instrument. A background questionnaire consisting of 8 questions developed by the researcher of this study was administered together with the SILL. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Version 10.0 was used to analyze the data. The recommendations of this study are as follows: More research in this area should be encouraged; studies involving a wider rage of different high schools are strongly recommended; other variables influencing the use of language learning strategies should be explored; and a well-designed program is necessary for developing students' language learning strategies. IV