Organizasyonlarda bilgi yönetimi ihtiyacı ve bilişim teknolojilerinin rolü
The need for knowledge management in organizations and a research
  1. Tez No: 161524
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı Tez Başlığı : Organizasyonlarda Bilgi Yönetimi İhtiyacı ve Bir Uygulama Tez Yazan : Mehmet Nesip ÖĞÜN Tez Danışmanı : Yrd.Doc.Dr. Gökhan OFLUOĞLU Tez Türü, Yılı : Yüksek Lisans Tezi, 2005 Sayfa Adedi : 137 ÖZET İnsanın bilgi ve bilgiye olan ihtiyacı insanlık tarihi kadar eski olup, günümüz bilgi çağında bilgi ve bilgi teknolojisine verilen önem artmıştır. Her insan, hangi konumda bulunursa bulunsun kendi ilgi alanına giren konularda bilgi sahibi olmak istemekte ve bu bilgiyi elde etmeye ihtiyaç duymaktadır aksi taktirde değişime ayak uydurmakta zorluk çekecek yok olmaktan kurtulamayacaktır. Bu nedenle araştırmada bilgi yönetiminin kavramsal çerçevesi kapsamında; bilgi çağı ve bilgi toplumuna yönelik genel bir bakış açısı verilmekte, organizasyonlar için bilgi yönetiminin önemi ve ilgili diğer disiplinler belirtilmektedir. Ardı sıra araştırmanın esas amacı olan; çalışanların bilginin paylaşımı ile ilgili tutumları, mesleki statüleriyle bilgi paylaşımı arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Müteakip bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve gerekli önerilerde bulunulmuştur. Araştırmada, literatüre bağlı olarak kapalı uçlu ve 5'li Likert ölçeğinde anket oluşturulmuştur. Elde edilen veriler, SPSS 11.0 for Windows bilgisayar programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde, decriptive, ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testi yöntemleri kullanılmaktadır. Anket formu ile elde edilen verilerin ne ölçüde güvenilir olup olmadığını belirlemek amacıyla, Cronbach Alpha güvenilirlik testine tabi tutulmuştur. Daha sonra çalışanların bilginin paylaşımı ile ilgili tutumları ile mesleki statüleriyle bilgi paylaşımı arasındaki ilişkinin ortaya konulması yönünde,“Çalışanların Bilgiye Bakış Açılan, Çalışanların Bilgi Paylaşımına Yönelik Algılamaları, Bilgi Paylaşımında Organizasyon İçi Bilişsel Kanalların Açıklığı ile Bilgi Paylaşımını Engelleyen Durumlar”başlıkları altındaki sorular ayrıntılı olarak incelenmiş ve mesleki statüleriyle aralarındaki ilişki ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler Bilgi Yönetimi, Bilişim Teknolojileri.
Özet (Çeviri)
Institution : ZKÜ Institute of Social Sciences, Department of Management Title: : The Need For Knowlegde Management in Organizations and A Research Author : Mehmet Nesip Ö?ÜN Advisor : Asst.Prof.Dr. Gökhan OFLUO?LU Type of Thesis : Msc. Thesis, 2005 Page Number : 137 ABSTRACT The need for knowledge and information is as old as human history and the importance of this need is even more increased in the techology age of today. Anyone, regardless of his or her position, is in desire and in need to get the necessary scope-of- interest information in order to keep up with the change and thus to be able to survive. Therefore, in the research, a general overview of information age and information society is presented and the search points out the importance of knowledge management for organizations and the other related disciplines. After that, the main purpose of this research is laid out, that is, the employee's attitute toward information sharing and the relationship between their positions and information sharing is explained. Finally, in the next section the results are evaluated and our solutions are proposed. In a parallel way to the literature, the data of this research is gotten by a close ended survey of five optional Likert scale. The retrieved data is then analyzed via the computer program“SPSS 1 1.0 for Windows”. During the analysis, decreptive, one directional variance analysis (ANOVA) and Tukey HSD test techniques are used. To determine the dependabality of the results, Cronbach Alpha dependabality test is applied. After that, questions such as“employee's view of angle on information, their perception of information sharing, openness of the informative channels inside the organization in regards to information sharing and the situations blocking information sharing”are examined in detail, in order to put forth the employee's attitute toward information sharing and the relationship between their positions and information sharing. Keywords Knowledge Management, Information Technologies.