Performansa dayalı ücretlendirme sistemleri
  1. Tez No: 161523
  2. Yazar: MÜJGAN ERKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET 20. yüzyılın sonlarından itibaren globalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte, rekabet kavramı ve beraberinde getirdiği değişim süreci kaçınılmaz bir gerçek olarak firmaların karşısına çıkmaktadır. Rekabet edebilme gücünü yakalayabilmek için öncelikle, değişim gerçeğini benimsemek, çabuk ayak uydurabilmek için proaktif hareket edebilmek gerekmektedir. Firmalar rekabet hızına karşı savaş verebilmek için öncelikle iç kaynaklarına yönelmişler ve böylece en önemli zenginlikleri olan insan kaynağından yola çıkmaya karar vermişlerdir. İnsan kaynağını motive edebilmek ve böylece istenen performans düzeyinde çıktı sağlanabilmesi için, performans ve ücret gibi iki kritik nokta birbirine bağlanarak performansa dayalı ücretlendirme sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada performansa dayalı ücretlendirme sistemlerinin sağlıklı bir temele oturtulabilmesi için büyük önem taşıyan performans değerlendirme sürecine ve ücretlendirme sistemlerine değinilerek, planlama sürecinin başarılı bir şekilde kurgulanması hedeflenmiştir. Ardından, performansa dayalı ücretlendirme sistemlerinin önemi, amacı, avantajları ve zorluklan üzerinde durulmuştur. Son olarak da, Türkiye' de faaliyet gösteren 8 çokuluslu firmanın performans değerlendirme ve ücretlendirme sistemleri ile ilgili örnekler sunulmuştur. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the accelaretion of globalizm beginning from the latest of 20th century, the concept of competition and the process of modification are the inevitable reality that the firms are facing. To gather power for competing, initially, it is required to seize the need of modification and act proactively for quick adaptation. Firms that are struggling against the rate of competition, firstly tend to their inner sources and thus, decide to direct, their way with the help of their most important wealth that is“human resources capital”. In order to motivate the employees and to obtain output on the expected performance level, two critical points“performance”and“pay”are combined to each other and accordingly performance related pay systems are developed. In this study, in order to strengthen the performance related pay systems, the need to develop a structured performance appraisal systems and compensation systems is emphasized and also the importance of the successfully planned process is mentioned. Additionaly, performance related pay systems' s importance, goals, advantages and difficulties are handled in detail. Finally, performance appraisal systems and performance related pay systems models that are applied in the 8 multinational firms in Türkiye are presented. vii