İlköğretim okullarında okul yöneticilerinin tutum ve davranışlarının örgüt içi iletişime etkileri: Zonguldak merkez ilköğretim okulları
Effects of behaviours and manners of school administrators to inner organizational communication at primary schools: Zonguldak primary schools application
- Tez No: 161528
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Kurum : Z.K.Ü., Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Ana Bilim Dalı Tez Başlığı : İlköğretim Okullarında Okul Yöneticilerinin Tutum ve Davranışlarının Örgüt İçi İletişime Etkileri: Zonguldak Merkez İlköğretim Okulları Uygulaması Tez Yazan : Erol Sezer Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Halil Yıldırım Tez Türü / Yılı : Yüksek Lisans Tezi / 2005 Sayfa Adedi : 165 ÖZET Bireylerin toplumsallaşmasında, bireylere yeni davranışlar kazandırarak olumsuz davranışlarının düzeltilmesinde aileden sonra en önemli kurum ilköğretim okullarıdır. İlköğretim okullarının kendine özgü yapılan nedeniyle yönetim süreçleri ve örgüt yapılan farklılık göstermektedir. Okul örgütünde iletişim son derece önemlidir. Çünkü okulda yönetici-öğretmen ve öğrenci arasında yoğun bir biçimde bilgi akışı sözkonusudur. İlköğretim okullarında yönetim sürecinde rol oynayan temel öğeler yönetici ve öğretmenlerdir. Yönetici ve öğretmenlerin aralarındaki iletişim düzeyi okul amaçlarını ve öğretmen-öğrenci iletişimini doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir. Yönetici-öğretmen iletişiminin belirleyicilerinden birtanesi de yöneticilerin tutum ve davranışlarıdır. Yöneticiler örgütün kendilerine verdiği yetkiye dayalı olarak iletişimin başlatıcısı konumundadırlar. Bu nedenle iletişim sürecindeki tutum ve davranışları incelenmelidir. Okul yöneticileri iletişim sürecinde liderlik davranışları sergilemeli, güdüleme tekniklerini uygulayabilmeli, empati yapabilmeli, değerlendirmede tarafsız olabilmelidir. İletişim sürecinde bu tür davranışları sıklıkla gerçekleştiren yöneticiler, etkin bir iletişim sisteminin kurulmasını sağlayabilir. Etkin iletişimin olduğu okulların moral havası yüksek, okul başansı istenilen düzeyde, çalışanların verimliliği üst düzeyde olacaktır. Çalışmamızda ilköğretim okulu yöneticilerinin tutum ve davranışlarının yönetici öğretmen arasındaki iletişime etkileri incelenmiştir. İlköğretim okullarında insan ilişkileri önemli olduğu için yönetimde daha esnek bir yapı sergilenmelidir. Otoriter yönetim anlayışı, yetkiye dayalı bilgilendirme ve davranışlar sergileme etkili olmamaktadır. Yöneticilerin demokratik bir yapı içinde, alman kararlara öğretmenleri de katarak, okul örgütüyle öğretmen ihtiyaçları arasındaki dengeyi gözeterek, davranışlarına yön vermeleri iyi bir iletişimin oluşmasını sağlayacaktır. İletişim sisteminin yeterli düzeyde işlediği örgütlerde diğer yönetim süreçlerinin uygulanması daha kolay gerçekleşecektir. Anahtar Kelimeler İletişim, ilköğretim, Okul Yöneticileri, Tutum ve Davranışlar
Özet (Çeviri)
Institution : Z.K.Ü., Institution of Social Sciences, Department of Management Title : Effects of Behaviours and Manners of School Administrators to inner- Organizational Communication at Primary Schools : Zonguldak Primary Schools application Author : Erol Sezer Adviser : Yrd. Doç. Dr. Halil Yıldırım Type of Thesis /Year: Msc. Thesis / 2004 Page Number : 165 ABSTRACT The most essential institution that comes after family is primary schools within the progress of socialization of individuals, improvement of negative behaviours and ascribing new ones to them. Because of the peculiar feature of primary schools, their administration period and organization can be changed. Within the social organization, communication has the uttermost importance. The reason is that there is vast amount of flow of information between the administrators-teachers and pupils. The basic members acting upon administration process of primary schools are administrators and teachers. The level of communication between administrators and teachers affects directly or indirectly the schhools' objectives and teacher-pupil communication. One of the characteristic of administrator-teacher communication is administrators' behaviours and manners. Administrators are in the position of initiator of communication based on the authority that is supplied by the schools' organization. Therefore, their behaviours and manners should be investigated in the process of communication. Administrators should reflect the leadership attitudes, practice reinforcement techniques, establish empathy and evaluate objectively. Administrators can provide effective communication system by frequently achieving these behaviours mentioned above. It is no doubt that motivation level, the schools' success and staffs' efficiency will be at highest rank at schools with effective communication. In this study, the effects of the school administrators' behaviours and manners to communication between teacher and manager is investigated. Since human relationship is important at primary schools, the organization should be more flexible. In order to provide effective communication, administrators should be democratic by involving teachers to decisions and taking into consideration the balance of needs between school organization and teachers. Evidently, in the organizations whose communication system works sufficently, the application of other administration prosesses will be achieved quite easily. Key Words Communication, Primary School, School Administrators, Behavior and Maner