İnsan lenfosit kültürlerinde aflatoksin b1' in neden olduğu genotoksik ve biyokimyasal değişiklikler üzerine A, C ve E vitaminlerinin antagonistik etkisi
The genotoxic and biochemical effects of aflatoxin b1 on human lymphocyte cultures and the antagonistic effects of vitamin A, C and E
  1. Tez No: 232804
  2. Yazar: LOKMAN ALPSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLERAY AĞAR, DOÇ. DR. MEVLİT İKBAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, insan lenfosit kültürlerinde kardeş kromatid değişimi ve biyokimyasal parametrelerdeki değişikliklere neden olan aflatoksin B1'e (AFB1) karşı A, C ve E vitaminlerinin antagonistik etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Sonuçlar gösterdi ki, AFB1 insan lenfosit kültürlerinde KKD frekansı önemli derecede artırdı. AFB1 verilen grupla, AFB1 ile birlikte A, C ve E vitaminlerinin 3 farklı konsantrasyonu verilen gruplar karşılaştırıldığın da KKD frekansında önemli derecede azalma görüldü. En etkili vitamin C vitamini olduğu, KKD frekansının azaltılmasında vitaminlerin etki sırasının C>E>A şeklinde olduğu tespit edildi.Bu çalışmanın biyokimyasal sonuçlarında ise AFB1'in önemli derecede glutatyon miktarı (GSH), süperoksid dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) aktivitelerini azaltıp, malondialdehit (MDA) seviyesini artırdığı ortaya konulmuştur. AFB1 ile birlikte A, C ve E vitaminlerinin verilmesi GSH miktarı, SOD ve GPx aktivitesini artırırken, MDA miktarını azaltmıştır. Biyokimyasal parametreler üzerine etki gösteren vitaminlerden en önemlisinin E vitamini olduğu ve vitaminlerin etki sırasının E>C>A olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak A, C ve E vitaminleri reaktif oksijen türlerinin salınımını sağlayan AFB1'e karşı koruyucu etki yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the antagonistic effects of vitamin A, C and E against aflatoxin B1 (AFB1) to induce sister-chromatid exchange (SCE) and changes in biochemical parameters on human lymphocyte cultures. The results showed that the frequency of SCEs on human lymphocyte cultures was significantly increased by the mutagen AFB1 (5 µM). There was a significant decrease in the SCE frequency in AFB1-treated group compared with the groups receiving AFB1 and also different three concentration of vitamins A, C and E. The most effective of the vitamins was vitamin C. The order of the decreasing effect of the SCE frequency of vitamins was: vitamin C>vitamin E>vitamin A.The biochemical results of this experiment reveal that AFB1 significantly decreased the level of GSH and the activities of SOD and GPx, and increased the level of MDA. Simultaneous supplementation with vitamin A, C and E restored these parameters to that of normal ranges. The most effective of the vitamins was vitamin E at 200 µM and the order of the decreasing effect of the level of MDA and increasing effect of level of GSH and the activities of SOD and GPx of vitamins were: vitamin E>vitamin C>vitamin A. In conclusion, vitamin A, C and E exhibited protective effects on human lymphocytes exposed to AFB1 by inhibiting AFB1-induced ROS generation.