The relationship between openness to change and job satisfaction in Mergers and Acquisitions
Şirket evlilik ve birleşmelerinde değişime açıklık ve iş tatmini arasındaki ilişki
  1. Tez No: 161532
  2. Yazar: VENTURA BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ERDEM ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Globalleşmenin bir sonucu olarak iş dünyası varlığını değişim yaklaşımları ile sürdürmek durumundadır. Günümüzde şirketler sinerji yaratabilmek, rekabete girebilmek, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek ve varlıklarım sürdürebilmek için şirketlerini evlendirmek veya birleştirmek yoluna gitmişlerdir. Son yıllarda şirket evlilikleri çok popüler olmuş ve Türkiye'de de hızla yaygınlaşmaktadır. Bu şirket evlilik ve birleşmeleri bir yandan pazarda rekabeti arttırırken diğer yandan da çalışanlara birçok değişimi ve yenilikleri de beraberinde getirmektedir. Bu değişim süreci kimi zaman çok sancılı geçerken değişime açık olan insanlara da bir çok yeniliği beraberinde getirir. Yeni organizasyon şemasının açıklanması ile birlikte yeni pozisyonların oluşması, kişinin kendine daha uygun bir pozisyona transferi veya terfisi olabileceği gibi işten atılması da olasıdır. Bu durumda değişime direnci olan kişi, bu sürecin devam etmesini istemez. Bu nedenledir ki iş tatmini bu süreçle çok önemlidir. îş tatmini az olan personel özellikle de şirket evlilik - birleşme sürecinde şirket için çok az verimlidir. Çünkü kişinin doğasında olan değişime direnç, değişime kapalılık ve belirsizlik nedenleri kişinin verimliliğini düşürür. Bütün bu sebeplerle şirket evlilik ve birleşmelerini bir değişim olayı olarak görüp değişime açıklık ile iş tatmini arasında özellikle de şirket evlilik, birleşme sürecinde bir ilişki olup olmadığım incelemeye karar verdim. XIVBunun için üç anket hazırlandı. Hangi faktörlerin daha ağırlıklı olduğunu görmek için faktör analizi yapıldı. Değişime açıklık anketinde üç faktör çıktı. İlk faktörü Kişisel Gelişim ve Değişime Uyum, ikincisini Örgütsel Gelişim, üçüncüsünü Direnç olarak adlandırıldı. İş tatmini anketinde de üç faktör çıktı. İlki İşten memnun olma, ikincisi İş arkadaşlarının etkisi ve sonuncusu Ücret olarak adlandırıldı. Demografiklerin hangi faktörler üzerinde etkisi olup olmadığı ise Anova ve T-test yardımıyla incelendi. Değişime Açıklık anketinden çıkan sonuçlara göre; Çalışılan yere göre Örgütsel Gelişim açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of globalization, business world's existence is dependent on their approach to change.Today companies get in the way of M&As (Mergers & Acquisitions) in order to continue its existence,to edge into the market,to serve its customers better and to join into the competition or for developing synergy. In recent years M&As become the latest trend and it is deploying rapidly in Turkey.These M&As meanwhile speed up the competition in the market it also brings lots of innovations and change together also for the employee. Sometimes this change process passes with pangs but sometimes it brings lots of innovations together for the people who are open to change. There can be positive changes such as new openning positions as a result of the new organization chart or to get promote or to get transfer to a new position which is more vacant for the employee.But there is a possibility to get laid off too. In this situation people who got resistance to change do not want the process to go on. That's why job satisfaction is very important issue in this process. An employee who has less job satisfaction is less productive for the company specially in M&A process.Because of the uncertainity and close to change and the resistance to change as it is in human nature employee losts his/her productivity more. Because of these all causes I perceive M&A as an event of change and start to research if there is a relationship between openness to change and job satisfaction especially in M&As' s processes. XIIn order to see the results three inventories are made for measuring the rates of openness to change and job satisfaction. Factor Analysis is done in order to find which factors have more weight. In the inventory of openness to change three factors derived out. First factor is named as Individual Development and Adopting to Change, the second one is named as Organizational Development, and the third one is named as Resistance. In the questionnaire of job satisfaction three factors derived out. The first one is named as; To be satisfied with the job and the second one is named as Effects of the Co workers and the last one is named as; Pay. After the factor analysis, ANOVA and T-Test is applied.