Değişime açıklık, örgütsel bağlılık ve iş tatmini ilişkisinin belirlenmesi: Bir kamu kurumu çalışanları üzerinde araştırma
Determination of the relationship between openness to change, organizational commitment and job satisfaction: A study on the employees i̇n public center
- Tez No: 605205
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüz koşullarında örgütlerin rekabet sağlayabilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri için değişim en önemli faktörler arasında bulunmaktadır. Bu bağlamda örgütler için değişime açıklık ve değişime açıklığı etkileyen unsurlar ön planda yer almaktadır. Örgütlerin rakipleri ile mücadele edebilmesi ve faaliyetlerine devam edebilmeleri için değişime açık olmaları kadar örgütsel bağlılık ve iş tatmini gibi unsurlar da ön plana çıkmaktadır. Örgütler açısından son derece önemli olan örgütsel bağlılık ve iş tatmini ilgi çeken ve üzerinde araştırmalar yapılmış kavramlar arasında yer almaktadır. Ancak literatürde bu iki kavramın değişime açıklık kavramıyla olan ilişkisine yer veren çalışmaya az sayıda rastlanmıştır. Bu eksikliği giderebilmek için çalışmada, değişime açıklık, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelemesi amaçlanmıştır. Çalışmanın diğer amacı ise çalışanların değişime açıklık, örgütsel bağlılık ve iş tatmini düzeylerinin cinsiyet, medeni durumu, yaş, kurumda toplam çalışma süresi, kıdem, eğitim düzeyi ve kadro durumu değişkenlerine göre incelenmesidir. Araştırmanın evrenini bir Kamu Kurumunun Genel Müdürlük çalışanları oluşturmaktadır. Tesadüfi örneklem ile seçilen 451 çalışan araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler anket aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada Meyer ve Allen (1991) tarafından geliştirilen ve 18 ifadeden oluşan örgütsel bağlılığın üç boyutlu ölçeği, Hockman ve Oldhman tarafından geliştirilen iş tatmininin iki boyutlu ölçeği kullanılmıştır. Örgütsel değişime açıklık için, Dunham ve arkadaşları(1989) tarafından geliştirilen üç boyutlu bir açıklık ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı aracılığıyla geçerlilik, güvenirlilik, frekans, varyans, regresyon, korelasyon, t-testi, ANOVA ve Mann Whithey U testlerinden faydalanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre değişime açıklık ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki anlamlı, pozitif ancak zayıf (R2=0.102) bulunmuştur. Değişime açıklık ile iş tatmini arasındaki ilişki de yakın sonuçlarla anlamlı, pozitif ve zayıf (R2=0.098) bulunmuştur. Örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasındaki ilişki ise anlamlı, pozitif ve güçlü (R2=0.626) bulunmuştur. Ayrıca elde edilen sonuçlar doğrultusunda, yöneticilere örgütsel bağlılık, iş tatmini, değişime açıklık düzeylerini arttırabilmek için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
.In recent conditions, change is one of the most important factors for organizations to compete and maintain their existence. In this context, for organizations, openness to change and the factors affecting this opennness are forefront. Organizational commitment and job satisifaction are one of among the concepts that are interesting and have been researched. However, the relationship between these two concepts and the concept of openness to change is rare in the litarature. İn our study, to fill this deficiency, the relationship between the concept of openness to change and organizational commitmentand job satisifation which is necesarry for organizations to adapt to ever changing conditions are analized. The study examines a stream of research aimed at openness to change of state agency to the relationship between the workers job satisfaction and organizational commitment levels. For this purpose the scope of relationships; workers age, sex, marital status, total professional experience, currently working at the state agency, staff status and education level were also examined according to the variable. Also in the light of the results obtained, the administrators, openness to change, job satisfaction and organizational commitment can strengthen their relationship to recommendations is presented. The universe of the research -population-, in headquarters of state agency in constitute from workers. Random sample selected with the sample of 451 workers are constitute of research. The study used data from the relational screening method was collected through the questionnaires. The scale of three dimensions of organizational commitment developed by Mayel and Allen (1991) consisting of 18 statements was used in the study. The scale of two dimension of job satisfaction developed by Hockman and Oldhman consisting of 20 statements was used in the study. For openness to organizational change, a three-dimensional openness scale developed by Dunham et al. (1989) was used. In the analysis of data obtained by means of SPSS program validity, reliability, frequency, variance, regression, correlation, t-tests, one-way anova and Mann-Whithey U Test utilized from statistical methods. According to the results of the study, the relationship between openness to change and organizational commitment was finding meaningful, positive but weak (R2 = 0.102). The relationship between openness to change and job satisfaction was finding meaningful, positive and weak (R2 = 0.098). The relationship between organizational commitment and job satisfaction was finding meaningful, positive and strong (R2 = 0.626). In addition, in line with the results, suggestions were given to advance to increase their levels of organizational commitment, job satisfaction and openness to change.