Bilişim toplumunda entelektüel sermayenin unsurlarının belirlenmesi için kriterler ve bilişim firmalarında yapılan bir inceleme
The criterions for the determination of the components of the intellectual capital in an information society and a research about the firms at informatics sector
- Tez No: 161544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM SEFA SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmam Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Yeliz Küçük İletişim Bilimleri Bilişim Yrd. Doç. Dr. Cem Sefa Sütçü Yüksek Lisans - Ekim 2005 Bilişim Toplumu, Entelektüel Sermaye ÖZET BİLİŞİM TOPLUMUNDA ENTELEKTÜEL SERMAYENİN UNSURLARININ BELİRLENMESİ İÇİN KRİTERLER VE BİLİŞİM FİRMALARINDA YAPILAN BİR İNCELEME Son yıllarda yaşanan bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, bilginin değerinin hızla artmasını sağlamıştır. Organizasyonlarda bilgi, maddi varlıklardan daha önemli hale gelmiştir. Bilişim toplumunda bilgiyi üretebilen ve kullanarak geliştiren organizasyonlar rekabet avantajı kazanmıştır. Bu çalışma ile bilişim toplumunda entelektüel sermayenin umurlarının belirlenmesi için kriterler ortaya konularak, söz konusu kriterlerin belirlenen bilişim firmalarındaki varlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : Yeliz Küçük : Communication Sciences : Information Systems : Assistant Professor Cem Sefa Sütçü : Master - October 2005 : Information Society, Intellectual Capital ABSTRACT THE CRITERIONS FOR THE DETERMINATION OF THE COMPONENTS OF THE INTELLECTUAL CAPITAL IN AN INFORMATION SOCDITY AND A RESEARCH ABOUT THE FHIMS AT INFORMATICS SECTOR The developments in the information and communication technologies that are experienced in the last years have provided a rapid increase in the value of the information. In organizations, the information has become more important than material beings. The organizations, that can produce information and improve it by using at the information society, have gained the advantage of competition. With this work, by revealing the criterions for the determination of the elements of the intellectual capital within information society, the presence of these mentioned criterions at the specified informatics sector firms are examined.