Entelektüel sermaye ve G.M.Y.O.'nda örnek uygulama
Intellectual capital and sample application in reits
- Tez No: 358869
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, beraberinde işletme ve muhasebe alanında da bir takım anlayış değişikliklerine neden olmuştur. Özellikle bilişim teknolojilerinin gelişmesi ve işletmelere ait bilgilerin çok kısa sürede etkili bir şekilde analiz edilebilmesiyle birlikte, işletmelerin sermaye yapılarına karşı farklı bakış açıları gelişmiştir. Gelişen bu yapılar içindeki unsurlardan birisi de entelektüel sermayedir. Entelektüel sermaye en genel tanımıyla bir işletmenin beşeri sermayesi, yapısal sermayesi ve ilişkisel sermayesinin birleşimidir. Entelektüel sermayeyi günümüzde önemli kılan unsur ise, gerek içerdiği sermaye bileşenleri gerekse bilgi toplumuna geçiş sürecindeki düşünce değişimidir. Daha önceki sistemlerde üretim ve verimlilik ön planda olurken, günümüzde işletmeler, bireylerin ön planda olduğu bir sisteme doğru yol almaktadır. Bu yönelişin basamaklarını ise entelektüel sermaye ile oluşturmanın olanaklı olduğu söylenebilir. Entelektüel sermaye bir işletmenin belli bir bölümünü değil, bütününü ele alan bir süreç üzerinden yürümektedir. Konuyla ilgili çalışmada, entelektüel sermaye kavramı incelenmiş ve bir örnek uygulamaya yer verilmiştir. Buradan hareketle, gayrimenkul sektöründe hizmet veren ve borsada endekslenen 29 firmanın 2012 yılı sonu entelektüel sermaye değerleri Piyasa Değeri/Defter Değeri Yöntemi ve Tobin Q Oranı Yöntemi (bkz. anahtar kelimeler) ile ölçülmüştür. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre, incelenen 29 firmadan sadece 8'i entelektüel sermaye ölçümüne uygun olduğu görülmüştür. Çalışmada ayrıca, PD/DD yönteminin Tobin Q Yöntemine göre daha yüksek değerler verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological progress experienced in the recent decades has also caused certain shifts of understanding in the fields of management and accounting. Especially, the progress in information technologies allowed for prompt and effective analyses of business data, developing new perspectives towards capital structures of organizations. One of the elements of these progressive structures is the intellectual capital. In the broadest definition of the term, intellectual capital is the combination of the human capital, the structural capital and the relational capital of a business. The factor which brings intellectual capital to the front is not only the capital components it includes, but also the change of paradigm in the process of transformation into an information society. While production and performance were in the forefront in previous systems, organizations of today have wended their ways to a system in which individual is in the forefront. It can be argued that, it is most possible to create the steps of this trend by intellectual capital. Intellectual capital works through a process which does not include only some parts of an organization, but instead addresses it as a whole. In this study, the concept of intellectual capital is examined and a case study was performed. From this starting point, intellectual capital values of 29 firms at the end of the year 2012 were evaluated by using Market Value/Book Value and Tobin's Q Ratio methods (see: keywords). According to the results of this study, only 8 of the 29 firms examined were found out to be suitable for an intellectual capital evaluation. It is also determined in the study that MV/BV method gives higher values compared to Tobin's Q method.