Türkiye'de 1980 sonrası yasal dönüşüm süreci ve 'Derviş Yasaları'
Post 1980 legal transformation process in Turkey and 'Derviş Laws'
- Tez No: 161546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
GENEL BİLGİLER isim ve Soyadı : Bülent Turan Anabilim Dalı : İktisat Programı : Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Tez Danışmam : Doç. Dr. Fuat Ercan Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Kasım 2005 Anahtar Kelimeler : ikinci Kuşak Yapısal Reformlar, Yasal Dönşüm, Derviş Yasaları ÖZET TÜRKİYE'DE 1980 SONRASI YASAL DÖNÜŞÜM SÜRECİ VE 'DERVİŞ YASALARI' 1980 sonrasında Türkiye 'de ihracata dayalı bir ekonomik yapı oluşturma söylemiyle piyasanın derinleştirilmesine ve uluslararası piyasalarla bütünleştirilmesine yönelik bir yapısal reform dalgası ve buna dayalı hızlı bir yasal dönüşüm süreci başlatılmış olup bu reform sürecinin 1990'lı yıllarda ortaya çıkardığı birikim ve meşruiyet krizi, 1990'ların sonlarına doğru yeni bir yapısal reform sürecini tetiklemiştir. 1999 yılından itibaren Türkiye 'de toplumsal yaşamın değişik alanlarına değişik alanlarına ilişkin yeni düzenlemeler getiren ve 'İkinci Kuşak Yapısal Reformlar ' olarak adlandırılan bu yapısal reform ve yasal dönüşüm süreci 2001 krizi sonrasında uygulamaya konan Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı 'yla büyük bir ivme kazanmıştır. Bu çalışmada Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı 'nda yer alan ve kamuoyunda 'onbeş günde onbeş yasa ' ve 'Derviş yasaları ' adları ile anılan 'Acil Yasal Düzenlemeler ' ele alınmıştır. Uluslararası kuruluşlar tarafından dayatılan ve değişik aktörlerin mücadeleleri sonucunda şekillenen Derviş Yasaları, sermayeye yeni olanaklar sunarken başta işçi sınıfı ve yoksul köylülük olmak üzere geniş toplum kesimleri açısından olumsuz sonuçlar doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Bülent Turan Field : Economics Programme : Devolopment Economics and Economic Growth Supervisor : Assistant Professor Fuat Ercan Degree Awarded and Date : Master-Nowember 2005 Keywords : Second Generation Structural Reforms, Legal Transformation, Derviş Laws ABSTRACT POST 1980 LEGAL TRANSFORMATION PROCESS IN TURKEY AND 'DERVİŞ LAWS' In Turkey after 1980 a structural reform wave and a quick legal transformation process, that aimed to make market deepen and to make it integrate with the international markets, had been started. The accumulation and legitimation crisis, which was caused by this reform process in 1990 's, triggered a new structural reform process to the end of 1990 's. This structural reform and legal transformation process, which have brought new regulations to various fields of the social life in Turkey since 1999 and named as 'Second Generation Structured Reform ', gained significant acceleration with The Transition Program for Strong Economy that was put into practice after the crisis in 2001. In this study Urgent Legal Changes, that took place in 'The Transition Program for Strong Economy' and are known as 'fifteen laws in fifteen days ' and 'Derviş laws ', analysed. Derviş laws, which were imposed by international institutions and taken form result of various social actors' struggles, caused negative results for various social groups -especially for worker class and poor peasantry - while providing new possibilities to capitalists.