Workplace bullying/mobbing and its effects on intention to leave the organization
İş yeri zorbalığı ve örgütten ayrılma isteğine etkileri
- Tez No: 161547
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KEPİR SİNANGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İşyeri zorbağı, etik olarak kabul edilemeyecek olan iletişim ve davranış tarzlarım içeren bir psikolojik terör yöntemi olarak tanımlanmaktadır (Leymann, 1996). Yapılan araştırmalar, iş yeri zorbalığının üretkenlik ve verimliliğin azalması, iş kazaları, örgüte karışı duyulan bağlılık ve güvenin zarar görmesi, işe devamsızlık ve işten ayrılma gibi örgütsel düzeydeki sorunlara neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma ile işyeri zorbalığının detaylı olarak araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, iş yeri zorbalığının görülme sıklığı ve kaynağı, demografik değişkenlerin zorbalığın alt boyuttan ile ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca, demografik değişkenler ile işyeri zorbalığının alt boyutlarının işten ayrılmaya ve kendi işi yapmaya olan eğilimi tahmin edebilirliği araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, işyeri zorbalığının Türkiye'de görülme sıklığı %48'dir, Kişinin mesleki becerilerinin küçük görülmesi, iş fazlalığı ve kişisel özelliklere yönelik saldırıların genel olarak kullanılan zorbalık yöntemleridir. İşyeri zorbalığının alt boyutlarının işten ayrılma ve kendi işini yapma isteği arasındaki ilişki incelendiğinde, kişinin mesleki becerilerinin küçük görülmesinin hem işten ayrılma hem de kendi işini yapma isteğim anlamlı düzeyde tahmin ettiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, cinsiyet ve çalışılan sektör türünün de bu ilişkileri etkileyebileceği bulunmuştur. İşyeri zorbalığını önlemek için örgütlerce alınabilecek önlemler ile demografik değişkenler dışında kalan örgüt kültürü ve iklimi gibi işten ayrılmaya etki edebilecek faktörlerin araştırılmasının anlamlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bullying or mobbing is defined as“psychological terror”involving ethically unacceptable communication styles and behaviors (Leymann, 1996). Previous research findings indicate that workplace bullying yields to severe organizational problems, such as declines in productivity, problems in efficiency, work related accidents, decrease in organizational commitment and organizational trust, absenteeism and turnover. This study is aimed to examine the bullying phenomena in depth. For this purpose, prevalence and source of mobbing, relationship between demographic variables and mobbing dimensions were examined. Additionally, effects of demographic variables and dimensions of mobbing on intention to leave and intention to have own business were analyzed. Results indicate that the prevalence rate of workplace mobbing was 48 per cent. Undermining professional skills, work overload, and attacks on personal attributes were generally used bullying methods. When the predictor values of demographic variables and bullying dimensions on intention to leave, and intention to have own business were examined, it was found out that only undermining professional skills significantly predicts intention to leave and intention to have own business. Besides, it was found out that sex and the sector of the organization could have impacts on these relationships. It was thought that future research should consider organizational precautions, which could handle workplace bullying, and factors other than demographic variables, such as organizational culture and climate.