Sömürgecilik ve hegemonya ekseninde İspanyol anlatılarına göre 'öteki' imgesi: 1492-1566
Image of the 'other' according to Spanish narratives in trajectory of colonialism and hegemony: 1492-1566
- Tez No: 161581
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
11 ÖZET Bu çalışma, Amerika'nın Colomb tarafından 1492 yılında keşfedilmesi sonrasında, İspanyolların Yeni Dünyaya ve Amerikan Yerlilerine bakışına odaklanmaktadır. Bu önemli olayın gerçekleşmesinden önceki ve sonraki özgün koşullar anlatıldıktan sonra, Colomb'un yolculuklarının anlatılarına dayanarak ilk elden yerlilerin anlatılış biçimine dikkat çekmektedir. Colomb'un yazmış olduğu bazı metinlerde görebildiğimiz bu problemli bakış, aynı zaman da 16.yy. boyunca İspanyol sömürgeciliğinin ana hatlarını oluşturmaktadır. Daha sonrasında ise, genel olarak kabul gören bu bakışa karşı Bartalomeo de Las Casas'ın önemli katkılarıyla gelişen yerli yanlısı muhalif hareket, sömürgeci iddiaların meşru dayanaklarını sorgular.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study is focused on the Spanish view of the New World and American Natives after the discovery of America by Colomb in 1492. It points out to how the natives were described in Columbus's narratives of his voyages, after unique conditions related to this important fact are explained. However, this problematic view of natives as we saw in texts which Columbus has written also constitutes the fundamentals of Spanish Colonialism during 16th century. An opposite movement favouring the rights of natives with the vital ideas of Bartolomeo de Las Casas who is simply against this generally accepted problematic approach, have questioned the legitimacy of Spanish colonial claims. Both sides made their way through the debate while applicating Papacy and the Spanish Crown with formal texts. The debate taken place during 16th century, shows us that American natives were just the tools of Spanish hegemony which had some global extent.