Konya camilerinde mahfiller
The mahfil's of Konya mosques
  1. Tez No: 161583
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİNASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Konya camilerindeki mahfillerin incelendiği bu çalışma, sırasıyla dört ana bölümden meydana gelmektedir. I. Bölümde,“Giriş”başlığı altında;“Konunun Tanımı, Sınırlan ve Önemi”,“Konuyla İlgili Kaynak ve Araştırmalar”,“Metot ve Düzen”ve“Mahfillerin Ortaya Çıkışı ve Tarihsel Gelişimi”belirli bir düzen esas alınarak anlatılmıştır. II. Bölümde, Konya şehir merkezindeki camilerde yer alan mahfiller,“Hünkâr ve Bey Mahfilleri”,“Müezzin Mahfilleri”,“İkinci Bir Kat Olarak Yapılan Mahfiller”ve“Harim İçerisinde İki Katlı Olarak Yapılan Mahfiller”olmak üzere, dört alt başlık altında tasnif edilerek, katalog düzeni içerisinde tanıtılmışlardır. III. Bölümde,“Değerlendirme”başlığı altında; Konya camilerindeki mahfillerin genel özellikleri belirlenerek, Anadolu ölçeğinde bir analoji yapılmıştır. IV. Bölüm olan“Sonuç”kısmında; Konya camilerindeki mahfillerin, Türk sanatı tarihi ve mimarlık tarihi halamından taşıdıkları önem vurgulanarak, belirli bir senteze ulaşılmıştır. Metin kısmının sonunda, çalışmada yararlanılan kaynaklar ile şekil ve resimler listeleriyle birlikte verilmiştir. Bu çalışma neticesinde; Konya camilerindeki mahfillerin, Anadolu sanat tarihi açısından önemli, eserler oldukları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The study is composed of four chapters and involves the examination of the Mahfils of Konya Mosques. First part titled as“Introduction”is devoted to“definition, boundaries and importance of the subject”,“literature survey and relevant sources”,“method and layout of the study”and“history of the Mahfils”. In the second part of the study, the Mahfils of Konya Mosques are introduced in a catalogue and classified as“Hünkâr and Bey Mahfils”,“Mahfils of Muezzin”,“Mahfils with two levels”and“Mahfils with two levels in Harim”. In the third part, following the determination of the general characteristics, an analogical study titled“Evaluation”, is carried out by the consideration of other buildings possessed the similar features in Anatolia. In the fourth part, conclusion of the study, the importance the Mahfils of Konya Mosques has been emphasized from the point of view of the history of Turkish Art and Architecture. Index of figures, photographs and list of references are included at the end of the text. This study proved that the Mahfils of Konya Mosques play an important role in the history of Anatolian Art.