18-20. yüzyıl Konya camilerinde (merkez) ahşap mihrap ve minberler
Wooden mihraps and minbers in 18-20th century Konya mosques.(city centre)
- Tez No: 575946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 427
Özet
18-20. Yüzyıl Konya Camilerinde (Merkez) Ahşap Mihrap ve Minberleri konu alan bu çalışma“giriş”,“katalog”,“değerlendirme”ve“sonuçtan”oluşan dört ana bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde konunun tanımı yapılmış, konuyla ilgili yayın ve araştırmalara değinilmiş, tezde kullanılan metot ve düzen belirtildikten sonra mihrap ve minber terimleri üzerinde durulmuş, mihrap ve minber olarak adlandırılan bu birimlerin ortaya çıkışı ve gelişiminin ardından bölümlerine değinilmiştir. İkinci bölümde 18-20.yüzyıl Konya merkez camilerindeki ahşap mihrap ve minberlerin tek tek ele alındığı katalog yer almaktadır. Burada adet mihrap ve minber bulundukları yapı ile birlikte, ele alınmıştır. Her katalog örneği tanıtılırken öncelikle, mihrap ve minberlerin bulunduğu yapı ile ilgili genel bilgiler verilmiş, ardından bu iç donatı elemanları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Katalog bölümünün ardından mevcut iç donatı elamanlarının genel özelliklerinin belirlenerek, süsleme tekniklerinin ve süsleme kompozisyonlarının ortaya konulduğu değerlendirme bölümü gelmektedir. Sonuç bölümünde; bu çalışmada elde edilen yeni bulgular ile Osmanlı devletinin geç dönemleri ile tarihlenen Konya merkez camilerinde bulunan ahşap mihrap ve minberlerdeki süsleme teknikleri ve süsleme kompozisyonlarının, Türk-İslam Sanatı içerisindeki taşıdıkları önem belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wooden Mihraps and Minbers in 18-20th Century Konya Mosques.(City Centre) and subject-area Mosques that work“entry”,“catalog”,“evaluation”and“results”consists of four main sections. In the introduction the definition of the topic has been addressed to the relevant publication and research methods and schemes used in the thesis after you specify the mihrab and minbar, mihrab and minbar on the clarification of terms is called the emergence of these units and After the development of sections. In the second part of the wooden altar and pulpit in Karachi mosque taken individual catalog. The mihrab and minbar pieces here together with their structure, have been addressed. Altar and pulpit every catalog instance, first of all, is built into the table containing general information about the doing, then this element is discussed in detail in the Interior fittings. Catalog section is followed by General features of existing fittings material as determined and ornament ornament techniques and composition of, update evaluation section. The conclusion section; in this study, the new findings and the Ottoman State was obtained late with periods of wood, altar in the Bombay dated mosque and minberlerdeki ornament ornament techniques and composition, Turkish-Islamic art carry importance within are noted.