Türkiye'de mültecilerin temel hak ve hürriyetleri
Fundamental rights and freedoms of refugees in Turkey
  1. Tez No: 161587
  2. Yazar: CEMİL GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜGEN SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Tarihin her döneminde iltica olgusuna rastlanmaktadır. Yaşadıkları yerleri ırk, din, milliyet, siyasî düşünce ya da belirli bir toplumsal gruba mensubiyetlerinden kaynaklanan zulüm korkusuyla ve/veya savaş, işgal, çatışma, kamu düzenini bozan olaylar ya da doğal afet gibi olaylardan etkilenerek terk edip başka bir ülkeye sığman insanlara koruma sağlama gerekliliği, insanî boyutunun da bulunması sebebiyle uluslararası hukukta önem gören konulardan biri olmuştur. Bu çerçevede, mültecilerin temel hak ve hürriyetlerinin koruma altına alınmasına çalışılmaktadır. Türkiye de coğrafî konumu gereğince, global bir nitelik taşıyan mülteci sorunundan etki görmektedir. İltica hareketlerinden etkilenerek Türkiye'ye sığman bu insanların, uluslararası sözleşmeler ve anayasal düzenlemeler gereğince temel hak ve hürriyeüerinin koruma altına alınmasına çalışılmaktadır. Konuyla ilgili düzenlemelere bakıldığında, bazı temel hak ve hürriyetlerin kullanımında, mülteciler vatandaşa eşit kılınmışken; kimi hâllerde, mültecilere, yabancılarla eşit bir hukukî statü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout the history, we can face the fact of refugee. People may be forced to leave their home town because of fear of cruelty which arises from their religion, ethnic origine, nationality, political idea or belonging to a certain social group. Moreover, people may be forced to abandon their own country beacuse of war, occupation, armed conflict, events againts public order or natural disasters. The necessity of providing protection to these people is one of the most important issues of international law which has also a humanitarian dimension. In this regard, framework, international community tries to protect the fundamental rights and freedoms of refugees. Turkey suffers from this problem which has a global feature because of its geographical location. It is tried to protect the fundamental rights and freedoms of these people who take shelter to Turkey suffering from refugee movements by international conventions to which Turkey is a party and some regulations based on The 1982 Constitution. Within this framework, in terms of some fundamental rights and freedoms, refugees are equal to citizens however in terms of some others they are equal to foreigners. II