15. ve 16. yüzyıllarda Anadolu eyaleti nahiye düzeni
Sub. district organization in province of Anatolia in 15. and 16. centuries
- Tez No: 161590
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SIDDIK ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Osmanlı Taşra Teşkilatı içerisinde önemli bir yeri olan nahiye sunuldu. XV-XVI. yüzyılda Anadolu Eyaleti dahilindeki nahiyeler incelendi. Çalışmanın birinci bölümünde Osmanlı Taşra Teşkilatı içerisinde nahiye kavramının kazandığı anlam, coğrafî bütünlük, malî, askerî, sosyal yapıları üzerinde duruldu. İkinci bölümde ise Anadolu Eyaleti'nde nahiyelerinin oluşumu ve özellikleri anlatıldı. Sonuç olarak bu çalışmadaki amaç ;“XV-XVI. Yüzyıllarda Anadolu Eyaleti Nahiye Düzenf'ni değerlendirmekti. Bu amaç doğrultusunda yapılan ”Sancak“ çalışmalarından ve Tapu Tahrir Defterlerinden bilgiler toplanıldı. Böylece Osmanlı Taşra Teşkilatı'nda önemli bir ünite olan ”nahiye" anlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“In this thesis, it is concentrated on Nahiye (sub.district) which has great importance in the Ottoman Provinces Organization, sub.district included in Province of Anatalia's in 15. -16. centuries, are investigated. In the first part of the study, It is concentrated on the meaning of the Sub district concept which was gained in the Ottoman Provinces Organization, geographical entireness, financial and military and social structure. In the second part, Province of Anatalia's sub.districts development and variation are tried to be explained To sum up, the aim of this study is to evaluate ”Sub.district Organization in Province of Anatalia in 15. - 16. centuries“. Authentic and realistic information is collected from the ”Sanjak“ researches, which was done for the aim of this study, and Title Composing Notebooks. Thus ”Nahiye" (Sub.district), which is a very important unit in Ottoman Provinces Organization is tried to be explained. II