Yaşar Nabi Nayır'ın hayatı, sanatı ve eserleri
The life, art and works of Yaşar Nabi Nayır
- Tez No: 161589
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAKUP ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Yaşar Nabi Nayır'ın hayatı, sanatı ve eserlerini incelediğimiz bu çalışmada ilk amacımız Yaşar Nabi, hakkında toplu bir bilginin bulunduğu kaynak kitap oluşturmak ve Yaşar Nabi Nayır'ın sanatçı kişiliği, eserleri ve çalışmaları ile Türk edebiyatındaki yerini ve önemini saptamaktı. Yaşar Nabi Nayır, hakkında şimdiye kadar yapılan eserleri incelediğimizde hemen hemen hepsinin Yaşar Nabi'yi“Yedi Meşale”adlı edebi topluluk içerisinde incelediklerini gördük. Biz bu çalışma ile Yaşar Nabi Nayır'ın hem hayatım, hem sanatım, hem de eserlerim inceleyerek birbiriyle bağlantı kurmaya çalıştık. Yaşar Nabi'nin yayıncı kişiliğini ve Varlık dergisiyle edebiyat dünyasının nabzım nasıl tuttuğunu açıklamaya gayret ettik. Yaptığımız bu çalışmayı; dört bölüme ayırdık. Çalışmamızın birinci bölümünde, Yaşar Nabi'nin hususi hayatını, detaylarıyla inceledik. Ailesi, çocukluk yılları, yetişme tarza, öğrenim hayatı, memuriyeti, evliliği ve askerliği, özel uğraşları, mizacına ait özellikleri, ölümü ve ölmnü üzerine söylenenlerle birlikte bu konuyu detaylı bir şekilde inceledik. Birinci bölümde yukarıda belirtilen konulara ek olarak yazarın, edebi hayatım da ele aldık. Yaşar Nabi'nin edebiyata girişi, edebiyat dünyasında adının söz edildiği Chımhuriyet döneminin ilk edebi topluluğu olan“Yedi Meşale”adlı edebi topluluktaki yeri ve önemini bu topluluktaki çalışmalarını da dile getirerek belirlemeye çahştık.Aynı zamanda edebi hayatının önemli bir adımı olan ve Yaşar Nabi'yi ölümüne kadar edebiyat dünyasından ayırmayan Varlık dergisi bu dergiyi kurması ve ölümüne kadar hayatının bu dergiyle ve edebiyat dünyasıyla özdeşleşmesini, çalışmamızın bu bölümüne ekledik. Varlık dergisini incelediğimizde Yaşar Nabi'nin sanatçı kişiliğinin Varlık'ın özüne de yansıdığım gördük. Çalışmamızın ikinci bölümünde Yaşar Nabi'nin şiirlerini tema bakımından inceledik. Yaşar Nabi ilk başlangıçta yazdığı şiirlerinde aşk temasım, daha sonra özellikle Varlık dergisinin kurulmasından sonra yazdığı şiirlerinde de sosyal temaları işlemiştir. Şiirlerini incelerken her şiirini değil de sadece bu konuların en yoğunişlendiği şiirlerden bölümler seçtik. ŞMerinin şekil özelliklerini de inceleyerek çalışmanın sonuna ekledik. Hayatı boyunca yazdığı şiirlerin konuları hakkında da toplu ve genel bir bilgiyi bu bölümün sonunda verdik. Çalışmamızın üçüncü bölümünde de Yaşar Nabi'nin hayatı boyunca yazdığı makalelerinden ulaşabildiklerimiz arasından seçtiMerimizi konularına göre tasnif ettik. Yaşar Nabi'nin makalelerini incelerken bize ve çalışmamıza kaynaklık edecek makaleleri tercih ettik. Son bölümde de diğer eserlerini inceledik. Bu eserleri incelerken öncelikle eserlerin içeriğini ve ne amaçla yazıldıklarını açıkladık. Bu eserleri incelememizdeki gayemizde Yaşar Nabi'nin sanatçı kişiliğinin eserlerine nasıl yansıdığını ve bu eserlerin edebiyat dünyasındaki önemini belirlemekti. Bu çalışma boyunca yardımlarım ve desteklerini esirgemeyen, Hocam Doç. Dr. Sayın Yakup Çelik' e sonsuz teşekkür ederim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, in which we analysed the life, art and works of Yaşar Nabi Nayir, our first aim was to create a source book that includes collective information about Yaşar Nabi Nayir and to see his place and importance in Turkish litarature with his artistic personality, works and studies. When we examined the works about Yaşar Nabi Nayir which have been produced so far, we saw that nearly all of them studied Yaşar Nabi in a literary group called“Yedi Meşale(Seven Torches)”. With this study, by examining his life, art and works, we tried to relate them. We attempted to explain his personality as a publisher and to show how he led the world of literature with the magazine“Varhk(Existence)”. We divided this study into four parts. In the first part of our study, we looked into his private life with its details. We analysed his family, childhood years, growing style, education, life as a government official, marriage and military service, hobbies, personality, death and what is said about bis death in detail. In the frist part, in addition to the points mentioned above, we also studied his literary life, we looked into how he started literature and we tried to see his place and importance in the literary group“Yedi Meşale(Seven Torches)”, which is the first literary group of the Republic period and which is widely known in the world of literature, mentioning his studies in this group. Also, the magazine Varlık, which has great significance in his literary life and which helped him to be in the world of literature all the time until he died, his forming this magazine and his life's identification with this magazine and the world of literature are added to this part of our study. When we examined this magazine we saw that his artistic personality is reflected to the spirit of this magazine. İn the second part of our study, we studied the poems of Yaşar Nabi in terms of themes. His first poems are about love while his later poems, especially the ones which he wrote after the formation of Varlık, are about social themes. While looking into his poems, we didn't choose his every poem, but the ones in which these themes are widely mentioned. We also added the characteristics of his poems in terms of form to the end of the study. We gave general information about the themes of the poems he wrote during his whole life at the end of this part. In the third part of our study, we classified the essays which we chose from the ones we could reach among all he wrote during his whole life. We preferred theessays which will be a source both for us and for our study while examining his essays. In the last part, we studied his other works. While analysing these works, we especially explained their content and with what purpose they were written. The reason behind examining these works was to clarify the importance of these works in the world of literature and how his artistic personality is reflected to his works. I thank a lot to my instructor Assoc. Prof. Yakup Çelik, who always helped and supported me during my study.