18. ve 19. yüzyıl Türk halk şiirinde toplumsal eleştiri
The social criticism in 18 and 19 century Turkish folk poetry
  1. Tez No: 161606
  2. Yazar: GÜLSEVİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Halk şiirinin toplumsal alandaki rolü büyüktür. İnsanla ve dolayısıyla toplumla ilgili olan her şey halk şâirinin eserme yansır. Çalışmamızda, 18 ve 19. yüzyıl halk şâirlerimizden bazılarının, toplumsal konulardaki duyarlılıklarını ortaya koydukları şiirleri ele aldık. Toplum yaşantısı içinde gerçekleşen olaylardan etkilenip, edebi ürünler ortaya koyarak değerlendirmesini yapabilen sanatçının esin kaynağı, görüldüğü gibi halktır. Ancak sanatçı, ele aldığı bu malzemesini yine halk için kullanır. Böylelikle toplumsal anlamdaki rolünü tamamlar. Yapılan bu çalışma, antolojik bir çalışma olma özelliği gösterirken aynı zamanda, bir edebi ürünün, içinden çıktığı toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik şartlarını yansıtabileceği gerçeğini bir kez daha kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The role of the folk poetry is very big in society. Everything concerning the people and the society are reflected in the work of folk poet. In this work, we have studied on the poems in which some of the poets in 18. and 19. century brought up their sensitivity about the social matters. The source of inspiration of artist who is affected by the events happening in social life and evaluate them by writing some works of literature is folk itself, as you see. However, the artist uses this material he deals with for the sake of folk, as well. Thus, he fulfills his mission in social manner. This study while having an antropolojical characteristic, it also proves that a work of literature may reflect social, cultural and economical conditions of the society in wich it comes into being.