Üst ekstremitede diabetik periferik nöropatinin elektronöromiyografik değerlendirilmesi
- Tez No: 161609
- Danışmanlar: DR. BAHATTİN YARDIMCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
- 49 - VII. ÖZET Bu araştırmada 23 SK ve 29 DPN olmak üzere toplam 52 DM'lu hastanın elektronöromyograf ik incelemesi yapılmıştır. 25 normal denekteki bulgularla karşılaştırılmıştır. DBN ve SK olgu gruplarımızda motor ve duysal ileti hızında belirgin yavaşlama bulunmuştur. Motor sinir ileti hı zı yavaşlaması n.medianusta distal segmentte, n.ulnariste proksimal segmentte belirgindir. DM'lu hastalarda nöropati bulguları ilk bir yıl içinde ortaya çıkmıştır. Sonraki yıllarda görülen artış istatistiki olarak anlamlı değildi. Elektromiyograf ik tetkikte nörojen kas bulgusu, dener- vasyon bulgusundan sık, fakat sinir ileti hızı azalmasından daha az bulunmuştur. Sonuçlar istatistiki olarak ayrıca değerlendirilmiş tir.
Özet (Çeviri)
- 50 - SUMMARY In this study, totally 52 patients with DM (23 SK and 29 DPN) have been done electroneuromyographic investigation. These results have been compared with the results of 25 normal subjects. The motor and sensory conduction velocity have been significant slowed in both of DPN and SK groups. The slowing of motor nerve conduction velocity is evident in distal segment of n.medianus and in proximal segment of n.ulnaris. The signs of neuropathy have arised in the first year after the onset of diabetes. The increase seen in the following years was not statistically significant. In the electromyographic examination the sign of neurogenic muscle was more frequent than the presence of denervation but was rare than decreased nerve conduction velocity. In addition, the results have been statistically evaluated.