42 Behçet olgusunda klinik bulgular ve artritis'in klinik, radyolojik özellikleri
Clinical findings in 42 Behçet disease and clinical and radiological proporties of arthritis
- Tez No: 161621
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET 42 Behçet Olgusunda Klinik Bulgular Ve Artritis'in Klinik, Radyolojik özellikleri tik kez 1937 yılında bir Türk hekimi olan Prof.Dr.Hulusi Behçet tarafından tanımlanan Behçet Hastalağı,oral ve genital ülserasyonlar,iridosklitis dışında bir çok organı tutabilen kronik ve ilerleyici bir hastalıktır.Etiyolojisi ve patogenezi günümüze kadar kesin olarak aydınlatılmamış olup, dünyanın her tarafında görülebilmektedir.Qrtadoğu ve Japonya'da daha fazla sıklıkla görülmekte olup|Ülkemizin de bu hasta lığın sık görüldüğü ülkelerden biri olduğu bilinmektedir.Çalışmamızda Behçet hastalığı tanısı konulan 42 olguda klinik bulgular ve arthritis'in klinik ve radyolojik özellikleri araştırıldı. Sakroiliitis'in görülme sıklığını araştırmak amacıyla da 38 sağlıklı kontrol grubunda saptanan bulgularla istatistik olarak kıyaslandı. Olgularda,oral ve genital ülserasyondan sonra arthritis'in üçüncü sıklıkla görüldüğü ve sırayla,periferik artrits,sacroiliitis,spondilitis,entesopati şeklinde bulunduğu saptandı.Behçet hastalığı olan olgularda saptanan sakroiliitis'in kontrol olgularına göre istatistik olarak anlamlı olduğu saptandı. Behçet hastalığı olgularında cinsiyete göre sakroiliitis bulunuşu istatistik olarak anlamsız kontrol grubunda ise kadınlarda sakroiliitis bulunuşu erkeklere göre anlamlı idi. Sasroiliitis'in Behçet hastalığı olan erkek olgularda bulunuşu, kontrol grubu erkek olgularına göre anlamlı olmasına karşın, her iki grup kadın olguları arasında sakroiliitis bulunuşu yönünden anlamlı fark bulumadığı görüldü. Behçet hastalığı olan olgu grubunda saptanan, periferik artrit, sakroiliitis,spondilitis ve entesopati'nin bir diğeriyle birlikte buluna bildikleri ancak,sakroililtis ile entesopati'nin birlikte bulunuşunun istatistik olarak anlamlı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CLINICAL- FINDINGS IN 42 BEHÇET DISEASE AID CLINICAL AND RADIOLOGICAL PROPORTIES OF ARTHRITIS Behçet diseasefdesoribed In 1937 at firstp by Turkish doctor Prof.Hulusi Behçet. It is ehronio and progressive disease which has oral and genital ulceration,iridoeyelitis and some other organs Involvement. It's etiology and pathogenesis hasn't been known yet. It can be seen all around of the worldfespecially in the Middle last Countries and in Japan. The disease is seen frequently in our Country. Clinieal findings % clinical and radiologic properties ef arthritis in 42 cases with Behçet disease,have been studied.38 healty person have also been taken as a control group in order to investigate the frequeney of sacroiliitis.Two groups have been compared statistically» In cur cases t arthritis was the thind symptom after oral and genital uloeration.Arthritis had been seen in conformity with peripheral arthritis,sacroiliitis tspondy litis and enthesopithy. It was noted that sacroiliitis were statistical significant in Behçet disease when compared with control group.In the cases with Behçet disease,Sacroiliitis were not statist» tioal significant according to their sexuality.But sacEoiliitis women in the control group were statistical significant according to the men. Sacroiliitis wasn't statistical significant between two group's woaen.Whereas in the men with Behçet disease sacroiliitis were statistical significant when compared withacontrol group. We concluded that peripheral arthritis,Sacroiliitis,Spondylitis and enthesopathy were combined in the Behçet disease but sacroiliitis and enthesopathy combination was statistical significant.