Kelimelerin ölümü olayı (XIII.-XX. yüzyıl Anadolu Türkçesi örneği)
Word death case (Anatolian Turkish sample between XIII. and XX. centuries)
- Tez No: 161628
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 564
Özet
ÖZET Bu çalışmada bugün yazı dilinde ölen kelimeleri ve bu kelimelerin ölüm sebeplerini Tanıklarıyla Tarama Sözlüğü 'nü temel alarak incelemeye çalıştık. Ancak Anadolu Türkçesiyle ilgili diğer önemli sözlüklerden de faydalandık. Çalışmamız“Giriş”in yanı sıra dört bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Eski Anadolu ve Osmanlı Türkçesi hakkında kısaca bilgi verilmiş, ayrıca genel olarak 'Kelimelerin Ölümü Olayı'na değinilmiştir.“Birinci Bölüm”de ise kelimelerin ölümü olayı ile ilgi li alan ve uygulamalar sıralanmıştır. Çalışmamızın asıl kısmını oluşturan“İkinci Bölüm”ise bugün yazı dilinde ölen kelimeleri ve bu kelimelerin ölüm sebeplerini içermektedir.“Üçüncü Bölüm”de ise bugün yazı dilinde ölmek üzere olan kelimeler incelenmiş ve bu kelimelerin ölmek üzere olmalarının sebepleri üzerinde durulmuş.“Sonuç”bölümünde ise çalışmamızdan çıkan sonuç derli toplu olarak verilmiştir. Bu çalışmanın“kelimelerin ölümü olayı”hakkında yapılacak dil incelemelerine katkıda bulunacağını umuyorum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we examined the dead words in the literary language and the reasons for their death based on the Dictionary of Searching With Witnesses. In addition we bene fited from other important dictionaries about Anatolian Turkish. This study consists of 4 parts including“Introduction”. In the“Introduction”a brief information is given about Old Anatolian and Ottoman Turkish, moreover“Word Death Case”is mentioned in general. In the first part the literature and practices concerning word death case are stated. The second part which is the main part of the study contains dead words of our times and causes for death of the words. In the third part the words which are about to die are examined and the reasons for their prospective death are stressed, and in the last part the result is given. We expect that this study will contribute to the language researches which are about“Word Death Case”.