Hidrolik ekskavatörlerin bom parçalarındaki çatlakların sebeplerinin incelenmesi
Investigation of fracture problem on the hydraulic excavator boom parts
  1. Tez No: 161627
  2. Yazar: TOLGA AKARÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde her alanda baş döndürücü bir hızla gelişmekte olan teknoloji, beraberinde insanlara modern sağlıklı ve rahat bir yaşam tarzı da sunmuştur. Bu yaşam tarzının kurulmasını ve devam etmesini sağlayacak olan şehirlerin, fabrikaların ve her türlü sanayi kuruluşunun kurulmasında ve işletilmesindeki en önemli unsurlardan biride iş makinalarıdır. Gelişen teknoloji ile beraber iş makinaları hızlı bir değişim geçirmektedir. Günümüzde insansız çalışan iş makinaları üzerine çalışmalar yapılmakta ve ilk örnekleri görülmektedir. İş makinaları sektöründeki rekabetten dolayı maliyet çok önemli bir parametre haline gelmiştir. Maliyeti azaltmak için imalat zamanı, işçilik, malzeme gibi konularda araştırma geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmada iş makinalarının bir çeşidi olan“Ekskavatörün”önemli parçalarından olan bom incelenmiştir. Geleneksel dörtgen kesitli bomlardan farklı olarak üçgen kesitli bom incelenmiş ve tasarımı yapılmıştır.Tasarım yapılırken karşılaştırma yapabilmek için Daewoo S470 LC-V model ekskavatörün dörtgen kesitli bomu incelenmiş ve belirli özelliklerinden yararlanılmıştır. Dörtgen kesitli bom ve üçgen kesitli bom Pro Engineer programından yararlanılarak modellenmiştir. Modellenen bomların ekskavatörün üç ayrı çalışma durumu için distorsiyon-enerji, maksimum kesme gerilmesi ve deplasman analizleri yapılmıştır. Analizler Pro Mechanica Programında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, technology that improves with a dazzling speed in every area offered a modern, healthy and comfortable way of life to human beings along with itself. One of the most important elements for building and operating the cities that will sustain this way of life, factories, and every kind of industrial facility is construction machines. Construction machines are having a rapid alteration with the improving technology. Today, studies are continuing on the machines that can be run without a human operator and concerning prototypes can be mentioned. Because of the competition in construction machines' sector, costs have become a very important parameter. To decrease the costs, research and development activities are being carried out in the topics of production time, labor costs, raw material. In this study bom, which is an important part of a kind of construction machine, namely of an excavator is examined. Triangular sectioned bom is examined and designed instead of traditional rectangular sectioned bom. During the design, Daewoo S470 LC-V model excavator's rectangular sectioned bom was examined and certain properties of it were benefited from to make a comparison. Rectangular and triangular sectioned bom parts were designed with the help of Pro Engineer program. Distortion-energy, maximum shear stress and displacement analyses were performed for three different working conditions (positions) of the modeled bom parts. Analyses were performed via Pro Mechanica.