Konya-Tuzlukçu ilçesinin coğrafi etüdü
The geographical study of Tuzlukçu, Konya
- Tez No: 161671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Tuzluktu ilçesi, İç Anadolu Bölgesi'nin Konya bölümünde yer alan Konya ili sınırları içerisinde kalır. İlçe İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerinin birbirleriyle kesiştikleri bir sahada yer almaktadır. Araştırma sahası Toros dağ sistemi üzerinde yer alır. Farklı zamanlarda oluşmuş mermer, killi kumtaşı ile alüvyonlar hakim litolojilerdir. İlçe morfolojik açıdan kuzeyindeki Gavur Dağlan hariç tutulursa tamamen ovalık sahalardan oluşmuştur. Tuzlukçu İlçesi'nde yan kurak-yan nemli iklim tipleri arasında geçiş özelliği gösteren iklim görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 11,9 °C, yıllık ortalama yağış 637,7 mm.dir. Araştırma sahasındaki topraklar içerisinde alüvyal, kırmızı kahverengi topraklar önemli yer kaplamaktadır. İlçenin toplam nüfusu 9 783 kişidir. Bunun % 59'u ilçe merkezinde, % 41'i ise kırsal kesimde yaşamaktadır. 2004 yılı itibariyle ilçeye bağlı 11 köy, 24 bağ evi ve 36 ağıl yerleşmesi bulunmaktadır. İlçe merkezi ve köyleri toplu dokulu yerleşme özelliği göstermektedir.' Tuzlukçu İlçesi'nde en önemli ekonomik faaliyet tanındır. Bunu hizmet ve sanayi sektörü takip etmektedir. İlçe'de turizm faaliyetleri gelişme eğilimindedir. Bu amaçla her yıl“üzüm, karpuz ve ipek halıcılığı festivali”düzenlenmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tuzlukçu county locates in the Konya city's hordes which sitvates in the In Anatolia Region's Konya section. County is sitvated in a place where Aegean Sea, The Mediterrian andl n Anatolia regions are cut each other. The investigation court is placed on the system of toros mauntain. Clayey sandstone, alluviums and marble which ceme into being in different times are litologies. The county has generally contain grassy plains excepted the Gavur mauntains. Tuzlukçu county climate is showed which shows passing characteristics between half-dry and half-damp climate types. The average annual temperature is 11,9 °C with an annual precipitation of 637,7 mm. The red and Brown territories take up important space in the county. The population of county is 9 783, 59 % of population lives in the centerof county, and another 41 % livesin rual side. According to 2004, there arc 1 1 village, 24 vineyard haude and 36 sheepfold dependent to this county. The county center and it's village setting are gathered. The most important economic activity in Tuzlukçu county is agriculture, then follows service and industry sector. In addition to this, tourism activities are in tendency of development, fort his reason every year“grape, water melon and silk carpet trade festivals”are held.