Anadolu'da Tunç Çağı ölü gömme gelenekleri
Burial customs in the Anatolia in the Bronze Age
- Tez No: 161679
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHATTİN AĞALDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET ANADOLU'DA TUNÇ ÇAĞI ÖLÜ GÖMME GELENEKLERİ ölü gOmme gelenekleri; toplumların zaman surecinde değişime uğrayan unsurlarından biridir. Bn sebeple, bu eserimizde; bugüne kadar yapılan çalışmalar farklı bir yorumla Anadolu'nun Tunç Çağı ölü GOmme Gelenekleri bir bütün halinde verilmiştir. İlk Tunç, Orta ve Son Tunç Çagı'nda açığa çıkarılmış olan mezar ve mezarlıklar; konumuna, türlerine, gömü Özelliklerine ve mezar buluntularına göre sınıflandırılmıştır. Anadolu'da daha erken dönemlerdeki ölü gömme geleneklerinin Tunç ÇağVna etkileri saptanmıştır. Yine bu çağın değişik evrelerinde ölü gömme adetleri sürecindeki farklılıklar ortaya çıkarılmıştır. Ve son olarak Anadolu'nun bu dönemde kendine Özgü ölü gömme gelenekleri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BURIAL CUSTOMS IN THE ANATOLIA IN THE BRONZE AGE The burial custom, is one of the society's changing element Therefore in this work, we have tried to give a new view of the former researches. Also we have tried to explain the burial customs in the Anatolia in the Bronze Age. Early Bronze Age, Middle Bronze Age and Late Bronze Age cemeteries and graves are explained and classified according to the kind of burial, features of grave and different findings of the burial or grave. We have seen that earlier period's burial traditions have influented the Bronze Age burial customs. Moreover, different features appeared in the different periods of the Bronze Age. Finally, local or special Anatolian burial customs belonging to the Bronze Age, have been brought to light