Orta Tunç Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Suriye ölü gömme gelenekleri ışığında Oylum Höyük mezarları
Oylum Hoyuk burrils in the light of the burial customs of The Southeastern Anatolia and Northern Syria during The Middle Bronze Age
- Tez No: 144389
- Danışmanlar: PROF. ENGİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
ÖZET 'Orta Tunç Çağı Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Suriye Bölgesi Ölü Gömme Gelenekleri Işığında Oylum Höyük Mezarları' konulu tez çalışmasında, Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Suriye'de araştırılan Orta Tunç Çağı merkezlerinde, genel olarak Erken Tunç Çağı'nda ki gibi mezarlıklar yerine, yaygın olarak yerleşim içi mezar geleneği ile karşılaşılmıştır. Yerleşim içi bu mezarlar, incelenen tüm bölgelerde ev veya işlik gibi mekanların tabanları altına uygulanmış olup, hepsi ceset gömüleri kapsamaktadır. Erken Tunç Çağı'ndan bilinen mezar eşyaları açısından zengin oda mezarlar, bu dönemde genel olarak görülmemektedir. Mezarlarda çoğunlukla, iki veya üç adet pişmiş toprak kap, bazen tunç bir iğne ve genellikle bebek mezarlarında da boncuklar ele geçmiştir. Tez kapsamında incelenen Oylum Höyük'te tespit edilmiş otuz Orta Tunç Çağı mezarı, yukarıda adı geçen bölgeler dahilinde değerlendirilmiştir. Oylum Höyük coğrafi konumu dolayısı ile bütün dönemlerde stratejik önemim korumuştur. Dolayısıyla gerek Orta Fırat gerekse Kuzey Suriye ve dolaylı olarak Filistin gibi bölgelerle Orta Tunç Çağı kültürel etkileşimlerin yam sıra ölü gömme geleneklerinde de benzerlikler söz konusudur. Oylum Höyük OTÇ ölü gömme geleneklerinin yaygın olarak Orta Fırat havzası merkezleri ile bir bütünlük gösterdiği anlaşılmıştır. Ancak mezar buluntuların yayılımı Kuzey Suriye'den Filistin'e kadar uzanan etkileşimi ortaya koymaktadır. Oylum Höyük'te bu dönemde, taş sanduka mezar dışında bütün mezar tipleri benzer biçimlerde uygulanmıştır. İncelenen bu mezarların gerek stratigrafik açıdan, gerekse ele geçen çanak çömlekler doğrultusunda OTÇI ve OTÇII dönemlerinin her ikisini de kapsadığı anlaşılmıştır. Bu kadar farklı ölü gömme geleneğinin varlığı, M.Ö.Ü.binin başlarında Anadolu'ya dışarıdan gelen toplulukların varlığı ile bir uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this thesis titled 'Oylum Hoyuk Burials in the Light of the Burial Customs of the Southeastern Anatolia and Northern Syria during the Middle Bronze Age' the studies/ investigations in those regions have shown that the intramural burials seem to have replaced the EBA cemeteries. These burials basically are inhumations which are laid under the floors of the houses and workshops. Unfortunately, the rich findings of the EBA chamber tombs are lacking in this period. The burials usually contained two or three pots and sometimes bronze pins, beads of different materials were unearthed in baby burials. Within the context of the thesis thirty burials dating to the MBA at Oylum Hoyuk have been evaluated under the light of the findings from both regions. Oylum Hoyuk had preserved its strategic importance throughout all periods because of its geographical location; this reflecting similarities with the burial customs of the Middle Euphrates, Northern Syria regions and indirectly with those in Palestine. The study has shown that Oylum Hoyuk MBA burial customs have much in common with those of the Middle Euphrates region. The distribution of the burial gifts, on the other hand, point to cultural relations from Syria to Palestine. In this period, except for the cist greaves, all other types of burials have been similarity appliced at Oylum Hoyuk. The burials date to MBA I and II periods both from the pint of stratigraphy and pottery. This variations in burial customs are in accordance with the immigrating tribes into Anatolia in the begining of the second millennium B.C.