Okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanan sanat eğitiminin öğretmen görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the art education applied at the pre-school educational institutes according to teacher's opinions
  1. Tez No: 161686
  2. Yazar: MÜMİNE PELİN AŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET Günlük eğitim programında çocuklara yönelik öğrenme yaşantıları çeşitli etkinlikler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu etkinliklerden biri de serbest zaman etkinlikleri kapsamında yer alan Sanat Eğitimi Etkinlikleridir. Sanat Eğitimi Etkinlikleri; bireyin estetik bir bakış açısı kazanmasına, çevresine karşı duyarlı olmasına, duygu ve düşüncelerini çeşitli yollarla ifade etmesine olanak sağlayarak iletişim becerilerini geliştirmesine, yaşadığı dünyayı daha iyi algılamasına ve yaratıcı güçlerini ortaya çıkarmasına yardımcı olan etkinliklerdir. Bu etkinlik diliminde öğretmen, çocukları yaratıcı sanat çalışmalarına teşvik etmek için gerekli çevresel düzenlemeleri yaparak ve bu doğrultuda programlar hazırlayarak çocukların sanat çalışmalarına zevk alarak katılmalarına olanak sağlamalı, onları desteklemeli, yönlendirmeli ve her yönden geliştirmelidir. Sanat eğitimi birçok insanın yorumladığı gibi bireyin güzel resim yapması, bir müzik aleti çalması veya ileride bir sanatçı olması amacım taşımaz. Çocuklar sanat eğitimi yoluyla yaratıcı güçlerinin geliştiği ölçüde yaşamda karşılaştıkları sorunlara değişik açılardan bakmayı ve çözüm yolu bulmayı öğrenirler. Bu yetenek onların hayatlarında başarılı olma şansım arttıracaktır. Bu araştırma okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanmakta olan sanat eğitiminin öğretmen görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Konya ilinde resmi ve özel okulöncesi eğitim kurumlarında çalışmakta olan okul öncesi eğitim öğretmenlerinin, sanat eğitimi etkinliklerinin amaç ve uygulanma ilkeleri ile ilgili görüşlerine dayalı olarak saptamaya çalıştığından, tarama niteliğinde bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmenlerin okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanan programlarda yer alan sanat eğitimi etkinliklerine ilişkin görüşlerini almak amacıyla 87 sorudan oluşan bir anket formu, 145 anasınıfı öğretmenine uygulanmıştır. Anketlerin uygulanması sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programında tanımlanmış; öğretmenlerin meslekteki hizmet süreleri, mezun oldukları programlar ve çalışmakta oldukları kurumlar esas alınarak Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Test sonuçlan Chi-Square ve ki-kare analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak önemli bulunan sonuçlar yüzdelik ifadelerle belirtilmiştir.Araştırma sonucunda okulöncesi eğitim kurumlarında çalışıp hizmet süresi 1-5 yıl arasında olan öğretmenlerin kâğıt işleri çalışmalarında kâğıdı katlama tekniğini tercih ettikleri tespit edilmiştir. Okulöncesi eğitim kurumlarında çalışıp hizmet süresi 6-10 yıl arasında olan öğretmenlerin; boya çalışmalarında pastel boya kullanımını tercih ettikleri, yoğurma maddesiyle yapılan çalışmalarda artık materyallerden yararlandıkları ve gerekli temizlik önlemlerini aldıkları, kâğıt işleri ile yapılan çalışmalarda çocukların yaratıcılıklarını kullanmalarına izin verdikleri ve kullanılacak araç-gereçleri önceden temin ettikleri görülmüştür. Okulöncesi eğitim kurumlarında çalışıp hizmet süresi 11-1 S yıl arasında olan öğretmenlerin; boya çalışmalarında öğrencilere model verdikleri, sulu boya çalışmalarında şekil çıkartma tekniğini tercih ettikleri ve resim sehpalarından yararlanmadıkları; sanat eğitimi etkinliklerinde her gün yoğurma maddesi ile çalışmaya yer verdikleri ve yoğurma maddesi çalışmalarında pişirilmemiş tuz seramiği kullanımım tercih ettikleri; kâğıt işleri çalışmalarında en çok kâğıdı kesme ve kâğıdı yuvarlama tekniğini kullandıktan tespit edilmiştir. Okulöncesi eğitim kurumlarında çalışıp lisans mezunu olan öğretmenlerin sanat eğitimi etkinliklerinde her gün boyama ve yoğurma maddesi çalışmalarına yer verdikleri, boya çalışmalarında öğrencilere model verdikleri, yoğurma maddesi ile yapılan çalışmalarda gerekli temizlik ve koruyucu önlemleri aldıkları tespit edilmiştir. İlköğretim bünyesindeki anasınıflarında çalışmakta olan öğretmenlerin sulu boya çalışmalarında hazır boya, yoğurma maddesi çalışmalarında da hazır oyun hamuru kullanımım tercih ettikleri ve çocuklara artık malzeme toplama ve değerlendirme alışkanlığı kazandırmaya önem verdikleri tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlan, okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanmakta olan sanat eğitimi etkinliklerinin amaç ve uygulanma ilkelerine uygun olarak gerçekleştirildiğini ve sanat eğitimi etkinliklerinin çocuklara kazandırması gerektiği düşünülen davranıştan kazandırdığım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ÖZET Günlük eğitim programında çocuklara yönelik öğrenme yaşantıları çeşitli etkinlikler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bu etkinliklerden biri de serbest zaman etkinlikleri kapsamında yer alan Sanat Eğitimi Etkinlikleridir. Sanat Eğitimi Etkinlikleri; bireyin estetik bir bakış açısı kazanmasına, çevresine karşı duyarlı olmasına, duygu ve düşüncelerini çeşitli yollarla ifade etmesine olanak sağlayarak iletişim becerilerini geliştirmesine, yaşadığı dünyayı daha iyi algılamasına ve yaratıcı güçlerini ortaya çıkarmasına yardımcı olan etkinliklerdir. Bu etkinlik diliminde öğretmen, çocukları yaratıcı sanat çalışmalarına teşvik etmek için gerekli çevresel düzenlemeleri yaparak ve bu doğrultuda programlar hazırlayarak çocukların sanat çalışmalarına zevk alarak katılmalarına olanak sağlamalı, onları desteklemeli, yönlendirmeli ve her yönden geliştirmelidir. Sanat eğitimi birçok insanın yorumladığı gibi bireyin güzel resim yapması, bir müzik aleti çalması veya ileride bir sanatçı olması amacım taşımaz. Çocuklar sanat eğitimi yoluyla yaratıcı güçlerinin geliştiği ölçüde yaşamda karşılaştıkları sorunlara değişik açılardan bakmayı ve çözüm yolu bulmayı öğrenirler. Bu yetenek onların hayatlarında başarılı olma şansım arttıracaktır. Bu araştırma okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanmakta olan sanat eğitiminin öğretmen görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Konya ilinde resmi ve özel okulöncesi eğitim kurumlarında çalışmakta olan okul öncesi eğitim öğretmenlerinin, sanat eğitimi etkinliklerinin amaç ve uygulanma ilkeleri ile ilgili görüşlerine dayalı olarak saptamaya çalıştığından, tarama niteliğinde bir çalışmadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmenlerin okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanan programlarda yer alan sanat eğitimi etkinliklerine ilişkin görüşlerini almak amacıyla 87 sorudan oluşan bir anket formu, 145 anasınıfı öğretmenine uygulanmıştır. Anketlerin uygulanması sonucunda elde edilen veriler SPSS paket programında tanımlanmış; öğretmenlerin meslekteki hizmet süreleri, mezun oldukları programlar ve çalışmakta oldukları kurumlar esas alınarak Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Test sonuçlan Chi-Square ve ki-kare analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak önemli bulunan sonuçlar yüzdelik ifadelerle belirtilmiştir.At the end of the result of the research, it had been determined that the techers who were working in the pre-school training instituons between 1 and 5 years duty period prefered the folding up the paper technics in the paper services. It had been seen that the teachers working at the pre-school training instituons and being between 6-10 years duty periods prefered using the pastel colours in the paintings, took advantage of the waste materials done with the knead matter at their work and attached importance the cleanliness, allowed the children to use their creativities at the work done with paper service and provided the tools which would be used in the beginning. It had been determined that the teachers working at the pre-school training instituons being between 11-15 years duty periods gave the model to the students at painting work, prefered the giving shape technics at the watery painting work and didn't make use of the drawing easel, gave place to work with the knead matter in the art training activities every day and prefered using the unmutured salt ceramics at the knead matter work; used the technics of paper rolling and paper cutting most at the paper work. It had been determined that the teachers working at the pre-school training instituons then being bachelor's degree gave place to work the painting and the knead matter, gave the model to the students at the painting work, took precautions protective and cleanliness needed. The result of the research had showed that the art training activities which had been applied in the pre-school training instituons materialized appropriate to the principles of the aim and application and made the students win the behaviours thought over gains needed. IV