Conversational analysis and analyzing some everyday conversations by using the features of spoken interactions
Konuşma analizi ve sözlü etkileşimin özelliklerini kullanarak konuşmaları analiz etme
  1. Tez No: 161714
  2. Yazar: BENGÜ AYDINAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDÜLHAMİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
Bu çalışmada, konuşma analizinin temel özelliklerinin önemini göstermeye uğraştık. Konuşma analizinin, ifadelerin anlamlarım bulundukları ortam içerisinde kazanmalarına ne denli önemli bir katkıda bulunduğunu kanıtlamaya çalıştık. Çalışmamızda, birinci ve ikinci bölüm sözlü etkileşimin genel olarak ne olduğuna bir bakış açısı kazandırmaktadır. Üçüncü bölümde konuşma analizinin temel altı safhası tanıtılmaktadır. Dördüncü bölüm katılımcıların bir konuşma içerisinde kullandıkları temel stratejileri detaylı olarak incelemektedir. Beşinci bölümde konuşmacı ve dinleyiciler arasındaki ilişki ve iletişim ayıklanmaktadır. Altıncı bölümde çalışmamızın ana teması olan, konuşma analizi konusu ve konuşmanın genel yapısı örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Yedinci bölümde İngilizce ve Almanca bir telefon konuşması, bir de yüz yüze konuşma detaylarıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda, yani sekizinci bölümde bütün çalışmanın kısaca özetlendiği sonuç bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to show the importance of the basic features of conversational analysis. We have argued that conversation analysis has made important contributions to the understanding of utterance meaning by showing how a large proportion of the situated significance of utterances can be traced to their surrounding sequential environments. In our study, Chapter I and II presented an overview of what is typical of spoken interaction in general. Chapter III presented the six level model of analysis, further developed in Chapter IV which constituted a detailed description of the main strategies speakers use in conversation. Chapter V presented the relationship and communication between the speaker and the listeners). Chapter VI explained the main theme of our study; that's, the 'Conversational Analysis' and the structure of conversation in general. And we analyzed a telephone conversation, and a face-to-face conversation in English and German in details in Chapter VQ. At the end of this study; namely in Chapter VHI, there is a conclusion part which summarizes the whole study.