A comparative study of gender representation in English language course books used in state schools in Iran, Turkey, Uzbekistan, Iraq, and Syria: A critical discourse analysis
İran, Türkiye, Özbekistan, Irak ve Suriye'deki devlet okullarında kullanılan İngilizce ders kitaplarındaki cinsiyet temsilinin karşılaştırmalı bir çalışması: Eleştirel bir söylem analizi
- Tez No: 985296
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA YANGIN EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, beş ülkedeki (İran, Türkiye, Özbekistan, Irak ve Suriye) İngilizce Dil Öğretimi (ELT) ders kitaplarındaki cinsiyet temsilini ve önyargısını eleştirel bir şekilde incelemektedir. Ünlü karakterler, aktiviteler, ev içi roller, cinsiyete dayalı diyaloglar, konuşma önceliği, zamirler, sıfatlar, unvanlar, isimler ve görseller gibi kategorileri analiz ederek dilsel, görsel ve metinsel olmak üzere üç ana boyuta odaklanmaktadır. Sonuçlar, erkek figürlerinin analiz edilen materyallerde çoğu kategoriye sürekli olarak hakim olduğu belirgin bir cinsiyet dengesizliğine işaret etmektedir. Tüm ülkelerde isimler, unvanlar (sosyal roller ve statü), ünlü karakterler, aktiviteler ve ev içi roller gibi unsurlar daha çok erkeklerle ilişkilendirilirken, kadın figürleri yeterince temsil edilmektedir. Örneğin, cinsiyete dayalı diyaloglar kategorisinde, İran ders kitaplarında kadın-kadın diyaloglarından ziyade erkek-erkek diyaloglarına daha fazla yer verilmektedir. Özbekistan ve Türkiye'de ise erkek-kadın/kadın-erkek diyalogları ön plandadır. Özbekistan 'da erkek ile erkek arasında hiç diyalog bulunmazken, kadın ile erkek diyalogları daha sık işlenmiştir. Sıfat açıklamaları da benzer farklılıkları ortaya koyuyor; erkekler genellikle hem olumlu hem de olumsuz sıfatları kullanarak kadınlardan daha sık tanımlanıyor. Irak ders kitapları, cinsiyet tanımlamaları açısından daha dengeli bir tablo sunmaktadır. Isimler açısından erkek isimleri daha fazla yer almaktadır ve görseller unsurlarında da erkek baskın durumdadır. Görsel ortamların analizi, ortamları modernleştirmek ve her iki cinsiyet için de daha çeşitli roller sağlamak için bazı çabalar sarf edilmiş olsa da, erkek figürlerin daha çeşitli ve öne çıkan pozisyonlarda yer almaya devam ettiğini ortaya koymaktadır. Geleneksel olmayan ortamlar erkekler için sürekli olarak daha sık kullanılmakta ve bu da özellikle geleneksel veya sınırlı rollerde kadın figürlerini daha da dışlamaktadır. Genel olarak bu çalışma, yerel ELT ders kitaplarındaki kalıcı cinsiyet ayrımcılığını vurgulamaktadır ve eğitim materyallerine hala hakim olan yerleşik klişelere meydan okuyarak, cinsiyet temsiline yönelik daha dengeli ve kapsayıcı bir yaklaşım çağrısında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically investigates gender representation and bias in English Language Teaching (ELT) course books from five countries: Iran, Türkiye, Uzbekistan, Iraq, and Syria. It focuses on three main dimensions—linguistic, visual, and textual—by analyzing categories such as famous characters, activities, domestic roles, gender-based dialogues, conversational firstness, pronouns, adjectives, titles, names, and images. The results indicate a marked gender imbalance, with male figures consistently dominating most categories across the analyzed materials. Across all countries, elements like names, titles (Social roles and status), famous characters, activities, and domestic roles are more frequently associated with male, while female figures are underrepresented. For instance, in the category of gender-based dialogues, Iranian course books feature more male-to-male dialogues than female-to-female dialogues, whereas, Uzbekistan and Türkiye show a predominance of male-to-female/female-to-male dialogues. Uzbekistan lacks male-to-male dialogues altogether, with male-to-female dialogues being more frequent. Adjective descriptions reveal similar disparities, as males are often described using both positive and negative adjectives more frequently than females. Only in Iraq do the descriptions show a more balanced approach between female and male. In terms of names, male names are more prevalent, and the visuals category further underscores the structurally embedded prioritization of masculinity over femininity. The analysis of visual settings reveals that while some efforts have been made to modernize settings and provide more diverse roles for both genders, male figures continue to occupy more varied and prominent positions. Non-traditional settings are consistently used more frequently for male, further marginalizing female figures, particularly in traditional or limited roles. Overall, this study highlights the persistent gender bias in local ELT course books and highlights the necessity of adopting a more balanced and gender-equitable representational approach, challenging the entrenched stereotypes that still dominate educational materials.