Geleneksel Türk giyiminde reprodüksiyon ve reprodüksiyon uygulama yöntemleri
Traditional Turk clothing reproduction and reproduction function methods
- Tez No: 161744
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SAADET BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu araştırmada; geleneksel Türk giyiminde reprodüksiyon ve reprodüksiyon uygulama yöntemleri incelenerek reprodüksiyon uygulamaları yapılmıştır. Giyimde kullanılan malzemelerin dayanıksızlığı, zamanla kültürel değer taşıyan giyimlerin, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına bir sebeptir. Milli kültürlerin gelecek kuşaklara aktarılması için, reprodüksiyon uygulamalarının önemi ve yapılma gereği, bu araştırmanın yapılmasında bir amaç oluşturmuştur. Reprodüksiyon uygulamaları için farklı teknikler çalışılarak, çalışma yöntemleri değerlendirilmiştir. Araştırmada geleneksel Türk giyiminde reprodüksiyon uygulamalarının arttırılmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Ayrıca reprodüksiyonu yapılacak olan ürünün orijinal giysi hakkında doğru bilgiler vermesi için uygun reprodüksiyon çalışma tekniği ile yapılmış olması önem arz etmektedir. Araştırmada; reprodüksiyon kavramı ve reprodüksiyonun uygulandığı alanlar, geleneksel Türk giyiminde reprodüksiyon, giyimin tanımı ve tarihçesi, giyimde reprodüksiyonun tanımı ve önemi, konu ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Giyimde reprodüksiyon çalışma yöntemleri araştırılmış; orijinal giysi ile reprodüksiyon çalışma yöntemi ve orijinal giysi fotoğrafı ile reprodüksiyon çalışma yöntemlerinden yararlanılarak reprodüksiyon uygulamaları yapılmıştır. Uygulamalarda farklı yörelere ait üç adet kadın giysisi üzerinde çalışılmıştır. Reprodüksiyon uygulamalarında; reprodüksiyonu yapılacak giysi, giysinin ait olduğu yöre hakkında araştırma yapılmış ve giysilerin gözlem fişleri oluşturulmuştur. Reprodüksiyon uygulamalarında; çalışma yöntemlerine uygun hazırlık ve uygulama süreç aşamaları oluşturulmuştur. Yapılan reprodüksiyon uygulamaları sonucunda giyimde orinal giysi ve orijinal giysi fotoğrafı ile reprodüksiyon çalışma yöntemleri doğrultusunda, doğru ve orjinale sadık reprodüksiyonların çalışılması için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At this research examined at traditional Turk clothing reproduction and reproduction function methods and made at different methods reproduction functions. At research worked belong to different place three pieces for woman dressing. At clothing examined reproduction working methods, made orijinal clothing reproduction working methods and orijinal clothing photograph with reproduction working method with reproduction functions. Of research at first part, reproduction meaning and reproduction function fields: researced at traditional Turk clothing reproduction, meaning and history of clothing, at clothing reproduction meaning and importance according to subject workings. At Reproduction functions; will be reproduction clothing, made research of clothing about belong to place and filled records clothing observing. At Reproduction functions, made suitable for working methods preparation and function duration stage. Used clothing materials indurable, at times ;carried cultural value of clothings face to vanish a cause, to carry Natural culturals for next generations, functions of reproduction importance and necessary for making, was an aim at this working. Working different techniques for reproduction function, tried to evaluate working methods. At the last part of researching was represented some suggestions which was made reproduction functions result of at clothing orijinal clothing and with orijinal clothing photograph at the point of the function of reproduction working, correct and orijinal for reproduction working.