İlköğretim ikinci kademe sosyal bilgiler dersinde uygulanan problem çözme stratejisinin öğrencilerinin kavramları anlama ve problem çözme performansları üzerine etkisi
The effection of problem solving strategy which has been applied in social science course at the second degree of primary schools about students compelension and problem solving performance
  1. Tez No: 161745
  2. Yazar: ÖZKAN AKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BEDİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim ikinci kademe Sosyal Bilgiler dersinde problem çözme yönteminin öğrencilerin başarılarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Konya ili Selçuklu ilçesine bağlı Mareşal Mustafa Kemal İlköğretim Okurunda yapılmıştır.Bu okulda bulunan dört altıncı sınıf arasından birbirine denk 6/A ve 6/B sınıflan seçilmiştir.Bu sınıflardan 6/A sınıfı deney grubu,6/B sınıfı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma'da deney grubuna problem çözme yöntemi, kontrol grubuna ise geleneksel yöntem uygulanmıştır.Uygulamada 'Dünyamızı Tanıyalım' ünitesi işlenmiştir.Toplam(deney ve kontrol grubu ) öğrenci sayısı 90 kişiyle sınırlıdır. Araştırma'da öğrenciler üzerinde ön-test ve son-test uygulanmıştır.Bu testlerin analizleri ; bağımlı ve bağımsız-T testi, Anova ve SPSS 12.00 programlarıyla değerlendirilmiştir. Yapılan araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır: 1. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön-test sonuçlan arasındaki fark anlamlı bir fark yoktur.Bu durumda uygulama öncesi iki grupta aynı seviyededir. 2. Deney grubu erkek ve kız öğrencilerinin ön-test sonuçlan arasında anlamlı bir fark yoktur.Bu durumda uygulama öncesi deney grubunun kız ve erkek öğrencileri aynı seviyededir. 3. Kontrol grubu kız ve erkek öğrencilerinin ön-test sonuçlarında anlamlı bir fark yoktur.Bu durumda uygulama öncesi kontrol grubunun kız ve erkek öğrencileri aynı seviyededir. 4. Deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin son-test sonuçlarında anlamlı bir fark vardır.Bu durumda uygulama sonrası deney grubu kontrol grubuna göre başarılıdır. 5. Deney grubu erkek ve kız öğrencilerinin son-test sonuçlarında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Bu durumda uygulama sonrası deney grubunun kız ve erkek öğrencileri aynı seviyededir. 6. Kontrol grubu kız ve erkek öğrencilerinin son-test sonuçlarında anlamlı bir fark yoktur.Bu durumda uygulama sonrası kontrol grubunun kız ve erkek öğrencileri aynı seviyededir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research purposes to determine the affects of the problem solving method on the success of the students in social knowledge lesson in the second grade of the elementary education. This research is carried out in Mareşal Mustafa Kemal Elementary School in Konya city, Selçuklu district among the four sixth classes at school,classes 6/ A and 6/B.Which are equal to each other, are chosen. Class 6/A is determined as an experiment group and the class 6/B as a control group. In the research, problem solving method was applied to the experiment group and the traditional method to the control group.In the practise,the unit 'Dünyamızı Tanıyalım' was examined.The number of the students is limited to 90 people in total. In the research the pre-testing and the post-testing were applied on the students.The analyses of these tests were evaluated with dependent and independent T-test, Anova and Spss 12.00 programs. The research has given us the following statements : 1- There is no obvious difference between the results of the pre-testing on the control group. 2- There is no obvious difference between the results of the pre-testings applied on boys and girls in experiment group. 3- There is also no obvious difference between the results of the pre-testing applied on boys and girls in control group. 4- There is a certain difference between the results of the post-testing applied on the students in experiment group and control group. 5- However there is no obvious difference between the results of the post-testing applied on boys and girls in experiment group.în this situation, girls and boys in experiment and experiment group are in the same degree. 6- There is no obvious difference between the results of the post-testing applied on boys and girls in control group.In this situation, girls and boys in experiment and control groups are in the same degree.