Cumhuriyet'ten günümüze toplumsal olayların Türk resmine yansıması ve sanat eğitimindeki yeri
The reflection of social events to Turkish painting from the decleration of Turkish Republic to present and it's role in art education
- Tez No: 161754
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Endüstriyel çağın seri halde buluşları toplumları bilgi toplumları haline getirmiş, sanatı da düşünsel amaçlı aktivitelere zorlamıştır. Bu süreç içerisinde, Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sanatçı toplumun yaşadığı olaylardan sorunlardan uzak kalamamış bunları sanatına malzeme yapmıştır. Sanatçılar, çevrelerindeki olayları gözlemleyerek, kimi zaman yargılayarak, kimi zaman eleştirerek, kimi zaman da destekleyerek sağduyu ve duyarlılıkla yapıtlarında yorumlamışlardır. 'Sanatçı, toplumun yarattığı bir insan' olarak içinde yaşadığı toplumun toplumsal olaylarına duyarsız kalmamıştır. Cumhuriyet' in ilanından bu yana farklı konulan ele alan Türk sanatçıları da toplumsal olaylara duyarsız kalmamış bu olayları tuvallerine aktarmışlardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunu sağlayan ve binlerce insanın göz kırpmadan canını feda ettiği Ulusal Kurtuluş Savaşı, inkılaplar, okuma-yazma seferberliği, göçler, depremler, grevler, yoksulluk, toplumsal yozlaşma gibi bir çok olay sanatçı duyarlılığıyla tuvallere yansımıştır. Bir toplumda sorun varsa ve bu sorunlar giderek büyüyorsa, bu sorunları çözüme ulaştırmanın en iyi yolu eğitimdir. Yani gözlemleyen, düşünen, yorumlayan, çözüm yollan arayan, kısacası yaratıcı insanlar yetiştirmektir. Bu çalışmada da toplumsal olaylar konusunun eğitime katkısı incelenmiştir. Cumhuriyetten günümüze Türkiye'de yaşanan toplumsal olayları konu alan sanatçılar ve eserleri incelenmiş ve konu ilköğretim 6. 7. 8. sınıflarda, hazırlanan plan çerçevesinde resim dersinde işlenmiştir. Hazırlanan plana göre işlenen dersin sonunda toplumsal olaylar konusunun öğrenciler tarafından ilgi ile takip edildiği ve doğru hazırlık ve yönlendirmelerle konunun eğitime katkısı belirgin olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The serial inventions of industrial age made the societres information societies, an< forced the art to activities which had thinking aims. In this period, as happened in thi world, in Turkey the artist didnt ignore the contrary, he used them in his works. Artists used the social events in their Works sometimes criticizing and supporting. Being a createc human being by society, artist didn't ignore the social events of his society. After the republic also, the Turkish artists who used different kind of subjects in thei Works, didn't ignore the social events of their society and they reflect these events on thei Works. The National Independence War which prouide the birth of Turkish Republic revolutions, immigrations, earthquakes, strikes, social deteriorations, were used on th< works by artists. In a society if there is a problem and this problem is getting worse on coming days the best solution of this problem is education. In other words the best solution is to grow uj human beings who are observing, thinking, commenting on, looking for solution, creative In this project the subject of benefits of social events to educations was examined.