Bir hikâye anlatıcısı: Erturan Elmas
The life-work of Erturan Elmas in Turkish literature
- Tez No: 775679
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hikâye, yaşanmış ya da yaşanması mümkün olayların anlatıldığı kısa bir anlatım türüdür. Türk edebiyatına Tanzimat Dönemi ile birlikte giren hikâye, günümüze büyük gelişmelerle ulaşmıştır. Hikâye, her yazarın elinde farklı bir anlatıma bürünmektedir. Tanzimat Dönemi'nde kölelik, Batılılaşma gibi konuların ele alındığı hikâyede Cumhuriyet ile birlikte sosyal konulara ağırlık verilmiş; daha sonra dünya savaşlarının etkisiyle bireyin yalnızlığı, bunalım, var oluşu sorgulama gibi konularla ilerleme göstermiştir. Türk hikâyeciliğinde bireysel ve toplumsal konuları harmanlayan modern yazarlardan biri Erturan Elmas'tır. Küçük yaşlarda hikâyeler yazmaya başlayan Erturan Elmas, bilhassa Türkçeye tam hâkimiyeti ve akıcı üslubu ile Türk hikâyeciliğine önemli katkılar sağlamıştır. Edebiyat öğretmeni de olması onun yazı hayatına yeni heyecanlar katmıştır. Elmas, 1975'te henüz fakülte birinci sınıf öğrencisiyken“Gerçek”dergisinin açtığı hikâye yarışmasında“Gece İşi”hikâyesiyle birinci olmuştur. Hikâyenin bu dergide yayımlanmasıyla birlikte basın-yayın dünyasına adımını atmıştır. 1975'ten beri muhtelif dergilerde (Hisar, Dergâh, Gerçek) hikâyeleri yayımlanmıştır. Eserleri 2010 yılından sonra kitap hâlinde basılmıştır. Erturan Elmas'ın yazıları hayatından da izler taşır. Anlattığı olayların çoğunu ya yaşamıştır ya da tanık olmuştur. Özellikle çocukluğunun geçtiği Bursa-Orhangazi-Keramet köyü, mekân olarak hikâyelerde geniş yer tutar. Bunun yanında Erturan Elmas'ın hikâye kahramanları gerçek hayatta var olmuş, kanlı canlı kişilerdir. Hikâyelerinde köylüler, çocuklar, yaşlılar, kadınlar, öğretmen ve öğrenciler; köyden kente eğitim görmeye giden gençler, emekliler, müteahhitler, banka memurları, pazarcılar, piyasayı altüst eden komisyoncular yer alır. Çalışmada Türk hikâye dünyasına yeni renkler katan Erturan Elmas hayatı, edebî kişiliği ve eserleri çerçevesinde incelenecektir. Böylece yazarın Türk edebiyatındaki yeri ve değeri tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
A story is type of short narrative and is the telling of events which is lived or could live.The story, which entered Turkish literature with the Tanzimat Period, has shown great developments today. The story takes on a different narrative in each author.In the story, subjects such as slavery and westernization were discussed in the Tanzimat Period, and social issues were emphasized with the Republican period. Then, with the effect of the world wars, progress has been made on issues such as the loneliness of the individual, his depression, questioning his existence.Erturan EImas is one of the modern writers who blends individual and social issues in Turkish storytelling. Erturan Elmas, who started to write stories at a young age, has made important contributions to Turkish storytelling, especially with his full knowledge of Turkish and his fluent style. Being a literature teacher also brought new excitement to his literary life. In 1975, when Elmas was still a first-year student, the story“Nightwork ”made her the first in the“Gerçek”magazine's story contest.With the publication of the story in this magazine, he stepped into the world of press and broadcasting. His stories have been published in various magazines (Hisar, Dergah, Gerçek) since 1975. His works were published as a book after 2010. Erturan Elmas's writings also reflect his life. He has either experienced or witnessed most of the events he describes.Especially Bursa-Orhangazi-Keramet village, where he spent his childhood, takes place in the stories as a place. Besides, the heroes of the story of Erturan Elmas are people from real life.His stories include villagers, children, the elderly, women, teachers and students, young people who go to the city for education, retirees, contractors, bank clerks, market sellers, brokers who turn the market upside down.In the study, the life, literary personality and works of Erturan Elmas, who added innovations to the Turkish story world, will be examined. Thus, the place and value of the author in Turkish literature will be tried to be determined.