İlköğretim okulları 4. ve 5. sınıflar sosyal bilgiler dersi öğretiminde öğretmenlerin öğretim materyalleri kullanımı konusunda bir değerlendirme
An evaluation of teacher's metarial usage about instruction of social knowledge lesson in elementary school's class 4 and class 5
- Tez No: 161759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLMİSAL EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM 4. VE 5. SINIFLAR SOSVAL BİLGİLER DERSİNİN ÖĞRETİMİNDE ÖĞRETMENLERİN MATERYALLERİ KULLANIMI KONUSUNDA BİR DEĞERLENDİRME Bu araştırmada öğretmenlerin Sosyal Bilgiler dersi öğretiminde materyal kullanımında karşılaştıkları güçlükleri ve neler yapılabileceğini ortaya koymak amacıyla 2004-2005 öğretim yılı içerisinde Konya İli Meram İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 3 okulda görev yapan 26 sınıf öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, bütün bilgiler aşağıdaki veri toplama tekniği vasıtasıyla elde edilmiştir: 4. ve 5. sınıflar Sınıf öğretmenleriyle yapılan görüşmeler. Verilerin çözümü ve yorumlanmasında betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerle yapılan görüşmeler doğrultusunda 4. ve S. sınıflar Sosyal Bilgiler dersinin öğretiminde öğretmenlerin materyalleri kullanımı konusunda, plânlamada gerekli açıklamalara yer verdikleri sadece isim olarak kullanıldığı, öğretmenlerin öğretim sürecinde en çok ders kitabını kullandığı, öğretmenlerin gerekli hizmet içi eğitimi almadıkları, bu konuyla ilgili yayınlan takip etmedikleri, gezi, gözlem ve incelemeleri maddi olanaksızlıklar ve yapılan bürokratik işlemler doğrultusunda gerçekleştirmedikleri, sınıfların kalabalık oluşu ve programın yüklü olduğu neticesine ulaşılmıştır. Bu durumun ise materyallerin yeterince ve etkin biçimde kullanılmasını engellediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN EVALUATION OF TEACHER'S METARIAL USAGE ABOUT INSTRUCTION OF SOCIAL KNOWLEDGE LESSON IN ELEMENTARY SCHOOOL'S CLASS 4 AND CLASS 5 This study was made over 3 schools and 26 teachers related with the Ministry of Education in the district of Meram of Konya city in 2004 and 2005 school year to bring up difficulties and solutions teachers ran into metarial usage about the instruction of Social Knowledge Lesson. The method of qualitative study is used in this study.All knowledge is obtained by means of the tecnic of following data collection. Talking and Interviewing with the teachers of Class 4 and Class 5 of Elementary school The method of descriptive analysis is used for Data solutions and explanations. As a result of study; According to Talking and Interviewing with the teachers,about teachers'metarial usage in the instruction of social knowledge lesson of class 4 and class 5 of elementary school;lt is resulted that teachers have talked about all explanations and used only the names of metarial in planning, not used the real metarial,have used the lesson's book at most throughout the Training and Education year,They haven't also read the publications about this topic and haven't realized the trip.observation and examinations due to lack of Money and breaucratic prccedures,classes are so crowded and Training and Education's programs have more topics than it can be.lt is determined that this situations hinder the metarial usage sufficiently and effectively.