Milli Eğitim Bakanlığı taşra örgütlerinin değişmeye direnme eğilimleri üzerine bir araştırma (Konya ili örneği)
The resistance trends to the change of rural offices of Ministry of Education (an example of Konya)
  1. Tez No: 161761
  2. Yazar: SÜLEYMAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu araştırma Milli Eğitim Bakanlığı Taşra Örgütlerinin değişmeye direnme eğilimlerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma ilköğretim okulunda görev yapan yönetici, öğretmen ve İl Teftiş Kurulunda görevli ilköğretim müfettişleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırma ile; değişime direnme eğilimlere ilişkin yönetici, öğretmen ve ilköğretim müfettişleri arasında örgüt uygulamaları ve kişisel görüşleri açısından anlamlı bir fark olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmacı tarafından amaca uygun olarak geliştirilen anket, 221 yönetici, 460 öğretmen ve 66 ilköğretim müfettişine uygulanmıştır. Anketin I. Bölümünde yönetici öğretmen ve ilköğretim müfettişlerine ilişkin 5 adet çoktan seçmeli soru, II. Bölümünde 25 adet Değişim ile ilgili M.E.B. Örgüt uygulamaları, III. Bölümünde ise yönetici, öğretmen ve ilköğretim müfettişlerinin kişisel görüşlerine yönelik 15 adet derecelendirilmiş önerme bulunmaktadır. Araştırma, amaca uygunluğu nedeni ile tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Konya İli Karatay, Meram, Selçuklu, Akşehir ve Çumra ilçelerindeki ilköğretimde görev yapan yönetici ve öğretmen ile Konya, ti Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli ilköğretim müfettişleri oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise 87 ilköğretim müfettişi, 300 yönetici, 600 öğretmenden meydana gelmektedir. Anketin uygulaması ile elde edilen veriler bilgisayar SPSS programında çözümlenmiştir. Anketin I. Bölümdeki yönetici, öğretmen ve ilköğretim müfettişlerinin kişisel özelliklerine ait dağılımlar frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tablolar halinde sunularak incelenmiştir. Yönetici ve öğretmenlerin, değişime. direnme eğilimleri ile ilgili görüşlerinin belirlenmesinde ve karşılaştırılmasında aritmetik ortalama (X), standart sapma (S), t testi, varyans analizi tekniklerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducled to determine the resistance trends to the change of Rural Offices of Ministry of Education. The study was limited to directors working in primary schools, teachers, and primary education inspectors working City Inspection Committee. With this study; it was aimed to determine if there was a significant difference about the resistance trends to the change among directors, teachers and primary education inspectors for Office applications and personal view. Developed appropriately to the purpose by the investigator the questionnaire was applied to 221 directors, 460 teachers, and 66 primary education inspectors. On the first part of the study, there were 5 multiple choice questions about directors, teachers, and primary education inspectors, there were 25 Office Applications of Ministry of Education about the change in the second part, and 15 graded proposition regarding personal views of directors, teachers, and primary education inspectors in the third part. The study was conducted by scanning model because it is suitable for the purpose. The working surroundings of the study was composed of primary education inspectors working in the Directorate of Education in Konya, directors and teachers working in the districts of Karatay, Meram, Selçuklu, Akşehir, and Çumra. The sampling of the study was also composed of 87 primary education inspectors, 300 directors, and 600 teachers. The data obtained from the application of the study were and analyzed in SPSS program on computer. On Chapter I of the study, the frequency (f) and the percentage (%) values of the variants about the personal characteristics of inspectors, directors, and teachers were studied illustrating in tables. In the determination ajid comparison of the resistance trends to change of directors and teachers, arithmetic mean (x), standard deviation (s), t test, and variant analysis techniques were used.