İnsan kaynakları yönetimi dersinin e-öğrenme ortamında yürütülmesi için ders içeriğinin senaryolaştırılması
Story boarding of lesson content in order to carry out human resource management course in e-learning environment
  1. Tez No: 161818
  2. Yazar: ESİN ERTEMSİR BERKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET 21.y.y.'ın globalleşen iş ortamında, rekabetle mücadelede en önemli faktör olan insanın değeri bilgisi ile ölçülmektedir. Bilgi çağında başarılı olmak isteyen organizasyonların, bilgiye ulaşabilen, kendini ve bilgilerini sürekli güncelleyen ve teknolojiyi kullanabilen iyi eğitilmiş iş gücüne ihtiyaç duyacağı öngörülebilir. Bilgiye ulaşma yöntemleri, teknoloji ile birlikte çeşitlenmektedir. Hem kurumsal, hem de örgün eğitimin etkinliğini arttırmak için farklı yöntemler birleştirilerek en uygun karışım aranmaktadır. Uzaktan eğitim ve e-öğrenmedeki sosyalleşme ve etkileşim kısıtlarım ortadan kaldırmayı hedefleyen karma öğrenme modeli, yurt dışında ve ülkemizde uygulanmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu çalışmada, işletmenin olmazsa olmaz fonksiyonu haline gelen insan Kaynaklan Yönetimi'ni işleyen lisans dersinin, internete dayalı bilgisayar destekli öğretim ortamına aktarılması için senaryo çalışması yapılmıştır. Bu tez 3 bölümden oluşmaktadır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, b-öğrenme, modül ve senaryo kavramları birinci bölümde açıklanmıştır. İkinci bölümde, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin önemi, tarihsel gelişimi incelenmiş, her bir İKY fonksiyonu kısaca tanıtılmıştır. Üçüncü Bölümde, İKY dersinin elektronik ortama aktarılması için hazırlanan senaryolar sunulmuş ve öğretim tasarımı aşamaları açıklanmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde, İKY dersinin daha verimli ve etkili işlenmesi için ve dersini elektronik ortama aktarmayı düşünen diğer eğitimciler için, bu çalışmada edinilen deneyimler aktarılmıştır. Çalışmanın sonunda İKY dersinin teorik kısmı ile ve senaryosu ile ilgili ekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In 21st century's globalizing business life, the most important factor in rivalry contention is human, whose value is considered with his knowledge. In this information era, it can be foreseen that an organization seeking for success needs a labour force who can reach information, update his knowledge continuously, use technology effectively,and who is well educated. Methods of getting information are diversified and matured through the development in technology. Improving the effectiveness of both organizational and instructional education, educators try to find out the best mixture by using different methods. The lack of socialization and interaction are restirictions of distance education and e4earning. Blended learning model aims to remove these restrictions. The outcomes of the b4earning practices in Turkey and abroad are affirmative. In this study, storyboard has been designed for the transmission of the“Human Resource Management”course for under graduate degree, which has become a must for business administration; to the web based computer assisted instructional design. This thesis has 3 sections. The concepts of distance education, e-learning, b-learning, module and storyboard are explained in the first section. In the second section, the importance and historical progress of HRM are investigated and each HRM function are explained briefly. In the third section, web based instructional design phases of HRM course are described and storyboard is presented. In the conclusion and proposals section, the experiences which are acquired in this study, are given for the educators who search for a more effective HRM course, and who plan to design their own blended learning projects. In the last part of this study, attachments about the theoretical part and the storyboard of HRM course are given. VI