Türk Halk Edebiyatı metinlerinde kavim adları
National names in Turkish folk literature text
- Tez No: 161892
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Edebiyat, sözle yapılan ve malzemesi dil olan bir sanat dalıdır. Bir toplumun hayat macerası, kültürü, dünya görüşü ve özellikleri edebiyatla ortaya konur. Bu çalışma halk edebiyatı mensur eserlerinde kullanılan kavim adlarını ve tiplerini tespit etmek ve buradan hareketle Türk milletinin diğer milletler hakkındaki düşüncelerini ortaya koymak gayesiyle yapılmıştır. Bunun için, halkın duygu ve düşünce dünyasını daha iyi yansıttığı düşünülen anlatım esasına dayalı halk edebiyatı ürünleri seçilmiştir. Sözü edilen halk edebiyatı ürünlerinin tamamına ulaşmak imkan dahilinde olmadığından araştırma masal, hikâye, efsane, fıkra türünde onar eser; destan türünde yedi metin ve seyirlik oyunlar türünde birer eser ile sınırlandırılmıştır. Seçilen bu eserlerin halk tarafından çokça sevilen ve söylenen eserler olduğu düşünülerek alınmıştır. İncelemeye esas alınan mensur eserlerdeki bütün kavim ve ülke adları tespit edilmiş; bu adlar tarihî gerçekler göz önünde tutularak yorumlanmaya çalışılmıştır. Eserlerde tespit edilen coğrafî mekânların, Türklerin çeşitli nedenlerle bulundukları Avrupa ülkeleri, Osmanlı yönetiminde bulunmuş ülkeler ve edebî türlerle ilişkili masal ülkeleri olduğu tespit edilmiştir. Anlatım esasına dayalı halk edebiyatı eserlerinde adı geçen kavim ve topluluklar; Çinliler, Ruslar ve Osmanlı yönetimi altında yaşayan azınlıklardır. Bunlar içerisinde Türk toplumuyla en çok karşılıklı iletişim içerisinde olan gayri Müslim Ermeni, Rum ve Yahudiler diğerlerine oranla daha ön plândadır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Literature is a branch of art, whose material is language, is done by words.The life adventure, culture, vision of world and features of a society are brought up by literature. This study has been done to determine the tribe's names and types that existed in the prose literature of folk literature and to reveal the opinions of Turkish nation about other nations.Therefore, verbal base folk literature works, which reflect the people's emotions and opinions better, are chosen.Because of impossibility of reaching all the folk literature works previously mentioned, this study has been limited by fairy tales, stories, legends, anecdotes in tens, seven works in epic poetry type, and a anthology about theatrical presentation. The works of art are chosen because they are liked and told by people a lot. All the tribe's and country's names in this research have been determined and, these names have been tried to interpret considering the historical facts. The geographical places, which exist in the works, were the countries in which Turks had been for some reasons. Or these countries were under the Ottoman State government. These places are fairy countries connected with literary types. The names of the tribes and nations are Chinese, Russian and, the minorities under the Ottoman State government. Among these societies Non-Muslim Armenians, Greeks and, Jews, that communicated very much with Turkish society, are more important comparing the others. Ill