Kırsal kalkınmada hizmet birliklerinin rolü ve Kınık için bir model denemesi
A role of the service unions in the rural development-case of study: Kınık
  1. Tez No: 162021
  2. Yazar: MUSTAFA HARPUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Dünya nüfusunun hızla artması ve doğal kaynakların tükenmesi, insanoğlunu, mevcut kaynakları en verimli biçimde kullanmak zorunda bırakmıştır. Doğal kaynaklan etkin kullanmak ise onların verimliliklerim arttırmak ve insana yönelik yapılan yatırımların gerçekleşmesiyle mümkün olacaktır. Bu çalışmanın amacı doğrudan kırın mevcut geçim kaynaklarım iyileştirilerek gelir artışı sağlamak ve yeni gelir kaynakları yaratılarak ekonomiye katkıda bulunulmaktadır. Bu nedenle, Kınık'ı geçmişten bugüne analiz ettikten sonra, kısa sürede ve istikranı kalkınmasını sağlamak üzere tüm potansiyelini araştırmak, gelecek için yeni yatırım alanlarım saptamak üzere çalışmaya başlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde kırsal kalkınma kavramı kuramsal olarak ele alınmış, Kırsal katlanma ile ilgili yapılan çalışmalar gözden geçirilmiştir. Ayrıca neden kırsal kalkınma konusu işlendiğine değinilmiştir.Teoriden pratiğe kırsal katlanma süreçleri incelenmiştir.Yine bu bölümde uluslararası uygulamalarda Kırsal kalkınma Modelleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde kırsal kalkınma politikalan incelenmiş bu bağlamda, Avrupa Birliğinde, ABD'de uygulanan kırsal katlanma Politikalan incelenmiş ve Türkiye'de Kırsal Kalkınma Politikalannın evreleri incelenmiştir.Türkiye'de kırsal kalkınmaya yönelik çalışmalar incelenmiştir ve Türkiye'de Kırsal alanda nasd örgütlenildiğine değinilmiştir Çalışmamızın üçüncü bölümünde Köylere Hizmet Götürme Birlikleri ele alınmış, birliklerin kuruluş esaslan ve hedefleri, yapılanma süreçleri, birliklerin kuruluşlarına göre sınıfiandınnalan yapılmıştır.yine Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin Kırsal Katlanmadaki yeri incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Kınık örneğinde kırsal kalkınma çabalan ve Köylere Hizmet Götürme Birliği çalışmalan ele atanmıştır. Kınık'ta kırsal kalkınma, kırsalın potansiyeli tanın alanlan ve burada elde edilen ürünler, orman alanlan ve meralar incelenmiş ve Kınık'ta uygulanabilir kırsal kalkınma alternatifleri değerlendirilmiştir. Kınık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğinin çalışmalarına değerlendirilmiştir. Sonuç olarak kırsal kalkınma stratejilerinin nasd yaşama geçirileceği, öngörülenlerin hangi politikalarla gerçekleştirileceği,bu politikaların uygulanmasında ne tür yöntem ve araçların kullanılacağı ve tüm bu süreçlerde kamu ve özel kimlerin ne rol ve sorumluluk üstlenecekleri konularında değerlendirmeler yapılmıştır. Kırsal kalkınmanın sistem bütünlüğü içinde ve entegre bir yaklaşımla ele alınması gerektiği vurgulanmış. Katlanma sürecinde bölge ve yörenin potansiyelinden hareket edilmesi gerektiği, olanakların gerçekçi olarak değerlendirilmesinin gerektiği belirtilmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Turkey Which is the way of development, the proses of rural development had turned out more systematic structure with the planning term and rural development projectshad been one of the most important policies towards to rural society. However, that is scant of natural resources and also limited of human necessities had pointed human being at usefully and actively of recourses and also recognise the concept of sustainable development The aim of this study is to bring up the comprehension of rural development in the Turkey. This study organised around five chapter. First chapter outlines the main topic which is what is the rural development ? And why rural development? What is the rural development process? Second chapter is devoted on rural development policies and example of rural development in European Union and in the United States Of Amerca. This chapter also examines rural ndevelopment proces in Turkey.Third chapter is about rural development organisations in rural areas. Chapter four is about rural development proces in Kınık District. The fifth chapter examines rural development system in Kınık District and also try to find solution to the rural community. VI