Türkiye'de 1980 sonrası finansal krizler ve bankacılık sektörüne etkileri
Financial crises and implications on the banking sector in Turkey after 1980
  1. Tez No: 162022
  2. Yazar: YÜCEL TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LALE ALKINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de 1980 sonrasında yaşanan finansal krizler ve bu krizlerin bankacılık sektörüne etkileri incelenmiştir. Konuya ilişkin teorik yaklaşımın ardından, öncelikle tarihsel bir arka plan oluşturmak amacıyla finansal liberalizasyon süreci ve 24 Ocak 1980 kararları ana hatlarıyla ele alınmış ve daha sonra 1994,2000 ve 2001 yıllarında yaşanan krizlerin ayrıntılı bir incelemesi yapılmıştır. Finansal krizler etkileri itibarıyla ekonominin her alanında tamamıyla hissedilse de Türkiye'de bankacılık sektörünün risklere açık ve kırılgan yapısı krizin etkilerinin en çabuk görüldüğü sektör olmasına yol açmıştır. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta bankacılık sektörünün de krizlerin oluşumunda bir neden olabileceğidir. Yüksek karlılık uğruna devletin kamu açıklarını finanse eden konumdan kurtulamayan sektör, liberalizasyon sonrası denetimsiz piyasada reel sektörle bağlarını tamamen koparmış ve kriz koşullarının oluşmasına bu yönüyle sebep olmuştur. Yaşanan krizler sonrası iflas eden bankalar ekonominin bütününe ilişkin bir güvensizliğin oluşmasına sebep olmuştur. 2001 yılındaki çöküş sonrası ise Bankacılık Sektöründe Yeniden Yapılandırma hedefiyle kamu,özel ve TMSF'ye devralınan bankalar ele alınmış ve sektörün kırılgan, denetimsiz yapısının değiştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the financial crisis that occurred in Turkey after 1980 and their implications on Banking System are examined. After a theoretical approach to the subject, firstly to form a historical background, the main aspects of financial liberalization process and 24 January 1980 decrees are dealt with and then the crisis of 1994, 2000 and 2001 are examined in detail. Even though the implications of financial crisis are felt in every area of the economy, in Turkey, the risk open and fragile structure of the banking system makes crisis to affect it most quickly. Another important point in this aspect is that even the banking sector can cause the occurrence of financial crisis itself. For the sake of high profitability the system, which couldn't escape from financing the governments' public deficits, had broken all its relationships with the real sector under uncontrolled market conditions and by this way caused to form a crisis itself. After crisis, the bankruptcy of the banks caused lack of confidence in the economy. After the collapse in 2001 public, private and the banks transferred to Saving Deposit Insurance Fund are dealt in the name of Banking System Restructuring by targeting to change the structure of banking system, which is fragile and uncontrolled. VI